Když se radost z miminka promění ve stres

Těšila jste se devět měsíců, až se vám narodí miminko a najednou jste naprosto vyčerpaná, úzkostná, máte obrovský strach, že svou novou roli nezvládnete? Stavy spojené s fyzickým i psychickým vyčerpáním z porodu a hormonální bouří, která se v těle rodičky děje, jsou naprosto přirozené. Není důvod se za ně stydět. Je třeba pouze ohlídat, aby nepřekročily hranici, za níž už hrozí řada nebezpečí.

Stavy, které čerstvá maminka prožívá první minuty, dny a týdny po porodu, odrážejí totální změnu jejího těla i psychiky. Po náročné práci, kterou porod je, jsou vyčerpané, zároveň se velkou rychlostí mění hladiny hormonů, které jí pomáhaly donosit zdravé dítě. Nyní klesají a vyvolávají doslova bouři v organismu. Ta působí na psychiku, stejně jako stres z nové role. I když je dítě obrovské štěstí, unavenou maminku může trápit i obava, zda všechno zvládne. Běžně se s těmito pocity v průběhu několika málo dní vyrovná a postupně se vyladí s novorozencem ba stejnou notu.

zdroj: freepik.com

Poporodní blues

Pokud se u rodičky kolem druhého dne objeví skleslost, smutek, úzkosti, plačtivost a tyto emoce přetrvávají do dvou týdnů po porodu, říká se tomuto stavu poporodní blues. Zažije ho až 80 % všech rodiček a nejedná se o nic neobvyklého. Pomáhá pomoc partnera, blízkých, přátel, kamarádek, které už podobnou situaci prožily. Je nutné, aby maminka odpočívala, spala a těšila se z toho, že má zdravé miminko. První procházky venku, přiměřený pohyb, kvalitní strava a pocit opory ji brzy pomůže tyto stavy překonat a nastartuje se klasický každodenní koloběh péče o miminko plný radosti.

Poporodní deprese

Závažnější psychické potíže, které se nenápadně začnou projevovat i několik týdnů po porodu se nazývají pozdní poporodní deprese. Trápí asi 10 % čerstvých maminek a typické příznaky jsou vyčerpanost, únava a úzkostné stavy. Ty mohou maminku přepadat z nejrůznějších důvodů: z toho, jak dokáže uživit svého potomka (často u maminek samoživitelek), zda dokáže dítě dovést do dospělosti (u starších prvorodiček).

Má strach, aby neselhala, aby byla dobrá matka, začne se porovnávat s vlastní maminkou… žena často trpí výčitkami svědomí, že své dítě dostatečně nemiluje. V takovém případě už je nutné vyhledat odbornou pomoc. Gynekolog nebo praktický lékař doporučí psychiatra, který ženě poradí a předepíše jí zklidňující léky (hormony, antidepresiva). Maminka dochází ambulantně na konzultace a obvykle v průběhu několika týdnů se její stav zcela upraví.

Poporodní (laktační) psychóza

Poporodní psychóza Je nejzávažnější stav, který trápí v Česku ročně asi 100 až 200 rodiček. Rizikovou skupinou jsou ženy, které trpěly již před těhotenství nějakými psychickými potížemi či nemocí, například depresemi, úzkostnými stavy, bipolární poruchou (30 až 50 % z nich trpí poporodní psychózou).

Co je přesnou příčinou této poruchy se neví, roli hraje náročný porod, hormonální změny, extrémní vyčerpání, ale i dědičnost. Ženy, které mají v rodinné historii podobné onemocnění, mají až třetinovou pravděpodobnost, že onemocní také. Měly by o tom ony nebo jejich blízcí informovat lékaře a být v péči psychiatra již v průběhu gravidity.

Pokud poporodní psychóza propukne naplno, žena prožívá extrémní výkyvy nálad, je hyperaktivní, pak zase apatická jako při bipolární poruše, má výpadky paměti, poruchy soustředění. Může být agresivní, plačtivá, začne mít bludy, halucinace, ztrácí kontakt s realitou, neví, co je za den, denní dobu, nemusí ani poznat své dítě nebo tvrdí, že jí ho v porodnici vyměnili. Může mít tendenci se poškodit nebo ublížit dítěti.

V takové závažné situaci je třeba okamžitá hospitalizace na psychiatrii a zahájení léčby. Dobrou zprávou je, že ač prvotní stav a příznaky jsou hrozivé, poporodní psychóza je léčitelná a ženy se vracejí přibližně do roka zpět do běžného života. Základem léčby jsou antipsychotika, případně elektrokonvulzivní terapie (elektrošoky). Čas hraje roli: pokud máte ve svém okolí takto reagující čerstvou maminku, je třeba zasáhnout a co nejrychleji zahájit léčbu. Po propuštění do domácího prostředí maminka obvykle dochází ambulantně k lékaři po dobu alespoň dvou let.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares