Angrešt – jeden z mála keříků, který se pěstuje téměř sám

Nyní by měli zpozornět milovníci angreštu. Kdo chce angrešt pěstovat v ovocném záhonu, jsou tyto plody zárukou šťavnaté lahůdky od června do srpna. Jejich chuť si můžete vychutnat po celý rok, dají se i zamrazit.

Angrešt si velice snadno vybudoval své místo mezi nejlepšími kuchyňskými surovinami podobně jako chřest, brokolice, lilek a okurky. A právem patří mezi odolnou rostlinku, kterou můžete umístit na většinu míst. Lze jej připevnit ke zdi, aby vám na zahrádce nezabíral tolik místa.

Nekupujte angrešt v obchodě

Angrešt z obchodu je malého vzrůstu, navíc v drtivé většině i dost nakyslý. Vypěstujte si angrešt, jenž se bude ve svém rozměru podobat slepičímu vejci a jeho chuť bude medová! Navíc existuje spoustu druhů – od smaragdově zelené, zlatožluté až po rubínově červenou.

Keře angreštu můžete pěstovat z prostokořenných rostlin nebo již ze zavedených keřů. Pro nejlepší poměr ceny a kvality kupujte rostliny s obnaženými kořeny ze „školky“ koncem zimy nebo brzy na jaře. Chcete-li, aby keř rychle plodil, kupte si již rozvinutý keř a zasaďte jej do zeleninové zahrady nebo do nádoby. Podmínkou však je, že je potřeba, aby se oteplilo.

Novou rostlinu angreštu můžete vypěstovat také z řízku odebraného ze stávající rostliny. Takové rostlině to bude trvat déle, než vyvine kořeny a bude připravena k výsadbě venku.

Jak odebírat řízky z angreštu?

Vezměte řízky z rostliny angreštu, která je alespoň jeden rok stará. Budete je muset seříznout v období vegetačního klidu, které trvá od sklonku podzimu do pozdní zimy. V ideálním případě budete řízky odebírat těsně poté, co na podzim opadnou listy nebo těsně před pučením.

Řízky by měly pocházet z tvrdého oddenku rostliny

Vybírejte zdravé a silné výhonky staré alespoň rok. Odřízněte a vyhoďte měkkou špičku a poté nakrájejte zbývající výhonek tvrdé struktury na části dlouhé asi 15 cm. Spodní řez by měl být veden těsně pod pupenem.

Naplňte květináče směsí kompostu a drti. Vložte základ každého řízku do zakořeňovacího prášku, poté ho dejte do květináče a zasaďte jej do poloviny hloubky.

Řízky uchovávejte v chladném prostředí, např. nevytápěném skleníku nebo garáži až do příštího podzimu, občas zalévejte květináč, aby byla půda vlhká. Na podzim budou mít řízky vyvinuté kořeny a nové keře angreštu můžete vysadit na trvalé místo na zahradě.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares