Jak komunikují batolata

Většina dětí řekne 1–2 slova do 15 měsíců a 3 nebo více slov do 18 měsíců. Ve věku 2 let většina batolat říká ještě více slov a dokáže sestavit dvouslovné věty.

Bez ohledu na to, kdy řeknou svá první slova, je jisté, že už rozumí většině z toho, co říkáte. Vaše dítě by mělo být schopno reagovat na jednoduché příkazy („Hoď míček mamince“) a dívat se na známé předměty nebo na ně ukazovat, když je pojmenováváte.

Batolata používají více gest, jako je špulení pusinky, ukazování na něco, co chtějí, nebo přikyvování ano. Gesta budou složitější, protože je batolata používají k napodobování akcí, vyjadřování a hraní.

Slovní zásoba vašeho dítěte rychle poroste, ale výslovnost pravděpodobně nebude držet tempo. Ve věku 2 let je většina dětí srozumitelná pouze v polovině případů. Zdůrazněte však správnou výslovnost ve svých odpovědích.

Na děti nešišlejte

Vaše děťátko poslouchá vše, co říkáte, a ukládá to neuvěřitelnou rychlostí. Namísto používání „dětských“ slov používejte správná jména pro lidi, místa a věci. Mluvte pomalu a jasně a jednoduše.

Reagujte na gesta svého dítěte

Gesta jsou důležitou součástí vývoje jazyka. Povzbuzujte děti, aby odpovídaly a účastnily se konverzací tím, že vytvoříte spojení mezi jejich gesty a jazykem. Zeptejte se například: „Chceš pití?“ (když vaše dítě ukáže na ledničku), pak počkejte na odpověď. Pak řekněte: „Co chceš? Mléko? Dobře, dáme si mléko.“

Pokračujte ve zpívání a hraní rýmovaček

Vaše dítě budou pravděpodobně bavit hry s gesty (jako „Leze leze pavouček nebo Vařila myšička kašičku“) a určování věcí (jako jsou části těla, obrázky nebo předměty) a známé lidi: „Kde máš ucho?“, „Ukaž mi míč“ a „Kde je máma?”

Prohlížejte si obrázkové knížky

Povzbuzujte své dítě, aby obracelo stránky a nacházelo předměty na stránce.

Kdy mám zavolat doktorovi?

Většina dětí v tomto období splňuje tyto jazykové milníky:

  • Do 15 měsíců říká 1–2 slova jiná než „máma“ nebo „táta“.
  • V 15 měsícíh umí pojmenovat známý předmět.
  • Řekne 3 nebo více slov do 18 měsíců.
  • Do 18 měsíců dokáže v některých situacích komunikovat bez gest.
  • Když se zeptáte, ukažte na věci v knize a alespoň na 2 části těla ve věku 2 let.
  • Dá dohromady alespoň 2 slova , například „více mléka“, do 2 let.
Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares