Všimli jste si, že novorozenci neroní slzy? Kdy poprvé pláčou i se slzami?

Ačkoli miminko po porodu okamžitě spustí křik a pláč, slzičky byste hledali jen marně. Nějakou dobu trvá, než se první slzy objeví. Žlázy v očích, produkující slzy, nejsou dostatečně vyvinuté, aby produkovaly množství slz, které se mohou koulet z očí při pláči. Proto je nepravděpodobné, že byste viděli novorozence ronit slzy při pláči.

Kdy běžně začíná miminko ronit slzy?

Většina miminek začne ronit slzy někdy ve věku od dvou do tří týdnů. V tomto věku jsou slzné žlázy dostatečně vyvinuté, aby produkovaly značné množství slz, které jsou patrné při pláči.

Co se děje při ronění slziček?

Je nepravděpodobné, že by novorozenec ronil slzy do tří týdnů po narození. Pokud má dítě slzící oči krátce po narození nebo do tří týdnů, může to znamenat základní problém.

Následují některé z běžných stavů, které mohou způsobit, že novorozenec slzí dříve než je obvyklé. Mnoho stavů způsobuje slzení očí, i když dítě nepláče.

Ucpané slzné kanálky

Slzy se pohybují malými otvory ve vnitřním koutku očí a protékají slznými kanálky (nasolacrimal ducts), které odvádějí tekutinu do nosních cest. Někdy u kojenců je otvor do kanálků zcela nebo částečně blokován tenkým kouskem tkáně. Slzy nemají kam z oka odtékat a vytékat na obličej. Tento stav se nazývá obstrukce slzných cest nebo dakryostenóza.

Infekce

Několik infekcí může způsobit slzení u novorozenců. Několik pozoruhodných stavů jsou infekce horních cest dýchacích a konjunktivitida. Ucpaný slzný kanálek může být také infikován patogeny. Mezi běžné příznaky infekcí patří zarudnutí očí, přítomnost hnisu a zánět.

Glaukom

Dětský glaukom je stav oka, kdy je poškozen zrakový nerv. Může postihnout jedno nebo obě oči. Tento stav se obvykle, ale ne vždy, vyskytuje v důsledku zvýšeného tlaku (nitroočního tlaku) uvnitř oka, což vede k poškození zrakového nervu. Nadměrné slzení je jedním z mnoha příznaků onemocnění.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares