5 zdravotních výhod máty: vyniká nejen svou dynamickou chutí

Roste vám na zahrádce máta? Ceňte si jí, je velmi zdravá. My se dnes na všechny její zdravotní výhody podíváme. Máta spadá do kategorie rostlin, které příjemně chladí.

Do pokrmů může být zařazena čerstvá i sušená. Máta je oblíbenou přísadou do vybraných druhů potravin a nápojů – od čajů až po alkohol, omáčky, saláty a dezerty. O mátě je známo, že je svěží, tudíž takový bude i váš dech, jako menthol.

Bohatá na živiny

Ačkoliv se máta obvykle nespotřebovává ve velkém množství, obsahuje značné množství živin – vlákninu, vitamín A, železo, mangan, kyselinu listovou a antioxidanty.

Většinou se doporučuje sníst zhruba 1/3 šálků listů, což je poměrně dost. Toho většina z nás docílí spíše v salátech, než přežvykováním namočených „opilých“ lístečků v Mojitu.

Zlepšuje syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku je sice běžná porucha trávicího traktu, ale také velmi nepříjemná. Je charakterizována bolestí žaludku, plynatostí, nadýmáním a změnou ve vyprazdňování.

Ačkoliv léčba často zahrnuje dodržování dietního režimu a užívání léků, výzkumy poukazují na to, že prospívá také užívání mátového oleje jako bylinného přípravku.

Olej z máty peprné obsahuje sloučeninu zvanou mentol, o níž se předpokládá, že pomáhá zmírnit příznaky dráždivého tračníků díky relaxačním účinkům na svaly zažívacího traktu. Existují také tobolky, jakožto mátové kapsle.

Obecně máta slouží tedy ke zmírnění zažívacích potíží. Několik studií prokázalo, že jídlo prochází žaludkem rychleji, když lidé užívají mátový olej současně s jídlem. Kmínový olej má tak silného konkurenta…

Podporuje paměť

Vdechování éterických olejů z rostliny má vliv na mozkové funkce. Vůně z oleje po dobu pěti minut vede k významnému zlepšení paměti. Dalšími benefity je, že vůně těchto olejů při řízení zvyšuje bdělost a snižuje hladinu frustrace, úzkosti a únavy.

Snižuje bolest při kojení

Kojící matky obvykle pociťují bolestivé a popraskané bradavky, což kojení zaručeně ztěžuje. Aplikace máty na kůži pomáhá zmírnit bolest spojenou s kojením. Dá se použít i preventivně. Esenciální olej smíchaný s gelem nebo vodou je na to ideálním pomocníkem.

Zmírňuje příznaky nachlazení

Mentol je účinný nosní dekongestant, který zbavuje pocitu ucpaného nosu a umožňuje proudění vzduchu. Člověku se hned lépe dýchá.

Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares