Jak zabránit zranění dětí při fyzické aktivitě

Pokud děti ve věku 5-17 let nemají žádnou nebo jen minimální fyzickou aktivitu, jsou vystaveny vyššímu riziku zranění při sportu a pravidelné fyzické aktivitě. I malá fyzická aktivita může zvýšit výskyt úrazů, pokud na to dítě není zvyklé. Zajímavé je, že tělesná hmotnost nemá žádný vliv na riziko zranění.

Děti se častěji zraňují při neorganizované pohybové aktivitě ve volném čase. Tento druh fyzické aktivity není plánovaný a je obvykle méně kontrolován. Děti mohou také utrpět zranění během sportovních aktivit v důsledku nadměrného používání a vyhoření.

Prevence úrazů při sportu

Doporučuje se, aby děti dělaly krátké, pravidelné přestávky od konkrétních sportovních aktivit, aby se zabránilo nadměrnému používání určitých svalových skupin – a snížilo se riziko syndromu vyhoření. Bylo zjištěno, že děti se vracejí ke svému specifickému sportu silnější, zdravější a rychlejší, když dostanou čas na řádnou regeneraci.

Doporučuje se netrénovat konkrétní sport více než 5 dní v týdnu a 2 až 4 měsíce pauzovat.

Do denního režimu dětí je nutné zařadit různé sportovní aktivity, protože jedna sportovní aktivita se až do puberty nedoporučuje.

Typy prospěšného tréninku k prevenci zranění

  • Silový trénink. Silový trénink může být pro děti přínosný, pokud je program dobře navržen a pod dohledem. Má dobrý vliv na flexibilitu, vytrvalost a riziko zranění. Nízká svalová síla vede při aerobní fyzické aktivitě ke zlomeninám.
  • Neuromuskulární trénink. Tento typ tréninku je jedním ze způsobů, jak předcházet zraněním při týmových sportech, jako je fotbal, házená, fotbal, basketbal a rugby. Tento trénink zahrnuje cvičení rovnováhy, síly a hbitosti a je začleněn do rozcvičky. Je důležité tento trénink postupně přizpůsobovat, jak sportovec sílí.

Aby se předešlo opakovaným zraněním, věda ukazuje, že ortézy na kotnících, zápěstích a kolenou mohou pomoci stabilizovat a podporovat klouby.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares