Proč dětem číst knihy?

Pravidelné čtení vyvolává v dětech pocit, že se jim věnujete. Ani tolik nezáleží na tom, co čtete, ale že jste se svým dítětem v blízkém kontaktu. Budujete si k nim vztah a podporujete pozitivní chování. Knihy jsou daleko lepší, než pohádky v mobilu. Dítě si tím obohacuje slovní zásobu a prohlížením obrázků rozvíjí poznávací procesy. Učí se své hrdiny v knize pojmenovávat a rozpoznává tvary včetně barev a zvuků.

Výběr knih

Vybírejte knihy s ohledem na věk dítěte. Malé batole zaujme kniha, kde je méně textu a jsou v ní obrázky. Pamatujte i na to, že knihu kupujete pro své dítě, ne pro sebe. To, že se kniha líbí vám, ještě nemusí znamenat, že bude mít úspěch u vašeho dítěte. Na obrázky ukazujte a pomalu vyslovujte jména a několikrát opakujte. Zlepšíte tím jeho schopnost se vyjadřovat.

Nebojte se stylu vašeho čtení

Děti se nestarají o to, jak moc dobře čtete, ale chtějí jen slyšet váš hlas a být ve vaší přítomnosti. Příběh navíc dostává jiný rozměr, když se ve čtení střídáte. Zapojte do čtení i tatínka nebo třeba babičku. Vzpomínáte na čtení pohádky od prarodičů? Každý to měl rád! Dítě si při čtení během dne vezměte na klín, při čtení na dobrou noc ležte spolu.

Zpřístupněte knihy dětem

Knihy pro děti neukládejte vysoko do horních polic, kde nedosáhne. Raději volte místa, kam si dítě může kdykoliv přijít a knihu si samo vzít. Děti se ke svým knihám rády vrací, podobně jako dospělí. Nechte ho, ať si klidně prohlíží to, na co má zrovna chuť. Nevnucujte mu knihu, kterou zrovna nechce číst.

V dnešním světe je tolik knih, až si kolikrát člověk říká, tak kterou? Některé knihy klamou svými nádhernými deskami, ale uvnitř mohou být třeba jen černobílé obrázky. Knihu tak budete třeba nuceni schovat na déle, až vaše dítě skutečně zaujme. Vždy si knihu prohlédněte, ať víte, jaká je uvnitř. Abstraktní a složité knihy nejsou pro vaše malé dítě vhodné, neporozumí obsahu, z čehož vyplývá, že nebude poslouchat.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares