Čtení dětem: Proč je to tak důležité

Dětský mozek je jako houba, nasává informace kolem sebe a snaží se je rozdělovat, zpracovávat a pracovat s nimi. Informace dítě vstřebává odkudkoliv, ovšem při čtení knížek od svých blízkých dochází i k dalším aktivitám, důležitých pro správný vývoj dítěte – vývoj mozku, vaše pouto a mnoho dalšího. A stačí k tomu pár knih, motivace a trochu času.

Čtení dětem přináší mnoho výhod

Nelekejte se, když bude chtít batole knihu ochutnat, nebo budete mít pocit, že vás neposlouchá a leze po místnosti. Vytrvejte ve svém snažení, i v takových chvílích dítě čerpá výhody ze společných chvil s vámi.

Upevnění vztahu

Čtení poskytuje vám a vašemu dítěti skvělou příležitost, jak se spojit. Je to příjemný způsob, jak spolu trávit čas a zpomalit během jinak hektického dne.

Čtení může podpořit pevný vztah mezi rodičem a dítětem. Děti se cítí bezpečně, když se jim čte. Navíc pečovatelé, kteří mají kladný vztah ke knihám a čtení, pomáhají jejich dětem vnímat gramotnost pozitivně.

Dovednost naslouchat

Aby dítě porozumělo příběhu, misí se naučit naslouchat a být pozorný. Tím se zlepšuje jeho schopnost naslouchání. Naslouchání je dovednost, kterou si děti musí osvojit, než budou moci samy číst.

Pokud nemůžete právě číst, pusťte dítěti audioknihu. Často také poskytují hodnotu pro zábavu, jako jsou hloupé hlasy, hudba a další ozdoby.

Kognitivní a jazykový vývoj

Možná si říkáte, že začnete dítěti číst, až začne zcela vnímat. Mnohé studie však prokázaly, že děti, kterým se čte a mluví od útlého věku, dosahují vyššího skóre v jazykových dovednostech a kognitivním vývoji, jako je řešení problémů.

Bohatá slovní zásoba

Čtení knih dětem pomáhá rozšířit počet a rozmanitost slov, která používají. Přemýšlejte o tom: Knihy, které čtete, často obsahují slova, která byste jinak ve své každodenní komunikaci nepoužili.

Při čtení knihy můžete skončit s používáním konkrétnějších názvů pro různé rostliny nebo živočichy nebo používat více přídavných jmen (popisných slov) dohromady. A tohle vše se počítá!

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares