Jak vybrat světlo nad zrcadlo krok za krokem

Ať už svoji stávající koupelnu rekonstruujete a přemýšlíte, jak ji vylepšit, nebo zařizujete úplně novou koupelnu, určitě přemýšlíte nejen nad velikostí a tvarem vany a umyvadla, ale taky nad osvětlením. I na něm v koupelně záleží, přece se nebudete sprchovat nebo ráno zkrášlovat potmě.

Osvětlení koupelny nepodceňujte

Jen si představte, jak se ráno probudíte, celí rozespalí jdete do koupelny, kde si chcete vyčistit zuby a možná i nějak upravit, ale nevidíte na to. Řasenkou si málem vypíchnete oko, oční stíny jsou rozmazané a pánové? Těm zase hrozí nebezpečí při holení. Moc tomu nepřidá ani skutečnost, že koupelna je většinou malá a bez oken, takže tam je světlo opravdu nezbytné.

Základem je centrální osvětlení

Aby bylo v koupelně dobře vidět, je třeba tam umístit centrální stropní svítidlo doplněné o světlo nad zrcadlo, které se připevňuje nejčastěji na stěnu nad zrcadlo. Veškeré osvětlení by mělo být nainstalované tak, aby v koupelně nezůstal žádný temný kout, takže můžete zvolit i další doplňková světla.

Víte, že nástěnné světlo nad zrcadlem oceníte i ve chvíli, kdy si budete chtít užít relaxaci ve vaně po náročném dni? Centrální světlo je pro takové situace nežádoucí a zbytečně intenzivní.

Jak vybrat osvětlení nad zrcadlo?

Nabídka světel do koupelny je široká, jak vybrat to pravé? Máme pro vás pár tipů. Mějte přitom vždy na paměti, že světlo nad zrcadlem by vás nemělo nijak oslepovat a zrcadlo musí osvítit pěkně rovnoměrně.

Tip číslo jedna: Pozor na ochranu proti zatečení vody

Bezpečnost by měla být na prvním místě. Koupelna je místem, kde je vlhko, světlo si s tím musí taky poradit. Koupelnové svítidlo tak musí disponovat dostatečnou IP ochranou, která udává jeho odolnost proti vniknutí vody i prachových částic.

Z hlediska ochrany proti vniknutí vody je důležitá hlavně druhá číslice – čím je vyšší, tím je lepší ochrana. Minimem je IP 44, pokud ale vybíráte světlo nad sprchu nebo vanu, sáhněte po IP65 nebo IP69, což je nejvyšší možný stupeň ochrany.

Tip číslo dva: Barva světla

Ideální je, když i v koupelně máte nějaké okno a proudí jím do koupelny přirozené světlo. Tohle štěstí ale většina z nás nemá, takže základem pro výběr koupelnového světla nad zrcadlo je taky barva světla. Osvětlení nad zrcadlo by se co nejvíc mělo přiblížit dennímu světlu.

Víte, že teplota světla se udává v kelvinech a čím je hodnota vyšší, tím blíž je dennímu světlu? Líčení vyžaduje studené bílé světlo od 3300 do 5300 kelvinů. Při čištění zubů před spaním je lepší volbou teplé bílé světlo (méně než 3300 kelvinů), které vás zbytečně nenabudí.

Víte, že na trhu najdete i světla, která mění barvu? Díky nim můžete v koupelně vytvořit přesně takovou atmosféru, jakou potřebujete.

Tip číslo tři: Zaměřte se i na rozměr světla nad zrcadlem

Přemýšlíte, jak velké by světlo mělo být? Pokud jde o nepřímé osvětlení, které směřuje nahoru nebo dolů, pak by mělo být zhruba stejně velké jako zrcadlo. Nemělo by ale rozhodně být širší. Jen tak osvítí jeho plochu rovnoměrně. Když ale svítí do místnosti, můžete zvolit menší světlo.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares