Jak cestovat letadlem s dětmi, abyste přežili vy i spolucestující?

Nad čím často spekulují rodiče malých dětí? Nejčastěji skloňovanou otázkou na téma cestování s dětmi je „Kdy můžeme vzít potomka do letadla?“ Jednoduchá otázka, poměrně složitá odpověď. Počítejte s tím, že se setkáte s odlišnými názory. Jedni vám řeknou, že i malé miminko může do letadla, jiní vás za to odsoudí. Proč?

Pro létání s malými dětmi platí zvláštní pravidla. Navíc je třeba počítat s tím, že dítě těžko celý let prospí a nebude rušit ostatní spolucestující.

S jak starým dítětem usednout do letadla?

Létání s kojenci už není nijak výjimečné a letecké společnosti na to jsou připravené. Některé z nich vás ale nepustí do letadla s kojencem mladším 2 týdnů, což je pochopitelné.

Děťátko si na svět teprve zvyká, změny tlaku nejsou nijak příjemné. Očima dětských lékařů – do letadla nepatří dítě mladší 3 měsíců. Ani maminka v šestinedělí do letadla nepatří. Hrozí infekce, zvyšuje se riziko žilní trombózy.

Jak se na let s dítětem připravit?

Záleží na věku. S dětmi do dvou let platí jiná pravidla než pro děti mezi dvěma až dvanácti lety. Každopádně dítě mladší 5 let musí vždy cestovat v doprovodu dospělé osoby.

Děti mladší dvou let v letadle

 • Už při rezervaci letenky upozorněte leteckou společnost na fakt, že budete cestovat s malým dítětem. Možná vám nabídnou přednostní odbavení nebo pohodlnější místo v letadle.
 • I miminko už musí mít pas. Ty tam jsou doby, kdy jste si dítě nechali zapsat do svého pasu. Dnes už to nejde, tak nechte dítěti včas pas vystavit.
 • Děti mladší dvou let nemusí mít vlastní sedadlo. Mohou klidně cestovat na klíně dospělého. Takové dítě většina společností přepravuje zdarma.
 • Pokud máte na výběr, volte raději noční lety, které děti většinou prospí.
 • Nezapomeňte s sebou vzít hračky, dudlík, stravu na cestu.
 • Pokud máte nosítko, vezměte ho s sebou. I když dítě můžete až k letadlu dovézt kočárkem, možná bude klidnější, když bude ve vaší bezprostřední blízkosti.
 • Zjistěte si, zda má i infant (dítě do 2 let) nárok na vlastní zavazadlo. Ušetřili byste si starosti s tím, kam sbalit všechny pleny, mléko, příkrmy.

Cestujete s dítětem ve věku 2-12 let?

 • Dítě starší dvou let už musí mít vlastní letenku a sedadlo. Letenka může být levnější než u dospělých, většina společností nabízí speciální dětské tarify.
 • Dítě má nárok na přepravu vlastního zavazadla, stejně jako dospělák.
 • Přibalte mu s sebou do příručního zavazadla knížku, pastelky, mp3 přehrávač, ať ho zabavíte.
 • Možná se bude hodit i cestovní polštářek a pléd. V letadle bývá chladno.
 • Nezapomeňte na gumové medvídky, žvýkačku a tvrdé bonbóny. Změna tlaku je nepříjemná, když budete žvýkat nebo cucat bonbon, ušetříte si nepříjemné pocity.
 • Obrňte se trpělivostí. Někteří spolucestující možná nebudou nadšeni, že cestují s neposedným dítětem. Je to ale normální, nenechte si zkazit let.

Cestování s malými dětmi je velké dobrodružství. Nikdy nevíte, jak se v letadle bude dítě cítit a co všechno vás během letu čeká. Nenechte si let ničím zkazit a užijte si ho. Malé miminko z té cesty ještě nic nemá, pro větší děti je to ale zážitek, o kterém budou mluvit ještě dlouhou dobu.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares