Léčivé houby – hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je jedlá houba, která své jméno získala díky svému tvaru a barvě podobné ústřici. Často se konzumuje jako jídlo, ale k dispozici jsou také její doplňky. V tradiční čínské medicíně se hlíva používá k léčbě různých zdravotních problémů. 

Co dodává našemu tělu za látky?

Hlíva ústřičná poskytuje tělu vlákninu, beta-glukan a další složky posilující zdraví. Díky své jemné dřevité chuti lze přidat do široké škály pokrmů. Není to žádná kalorická bomba, což by bylo u houby neobvyklé, ale je potřeba říct, že je tu jen 28 kalorií.

Jedná se o nízkoglykemickou potravinu téměř bez tuku, s proteiny, beta-glukany, vitamíny a minerály. Zejména vitamíny skupiny B jsou tu hojně obsazeny, dále pak menší množství folátu a kyseliny pantothenové. Mezi důležité minerály patří fosfor, draslík, měď, zinek, hořčík, mangan, selen a železo.

Jaké zdravotní výhody čerpat z hlívy?

Snižuje hladinu cholesterolu a riziko rakoviny, podporuje zdraví srdce, zlepšuje imunitní systém a metabolismus. Hlívu lze zakoupit v obchodě, což je asi ten nejbezpečnější způsob. Pro milovníky hub však zůstává i otázkou, kde takové shluky hlívy hledat? Ve volné přírodě, jak jinak, a to hlavně na podzim a na jaře. Vyvarujte se sbírání hub, které jsou tmavé, zvlněné nebo příliš vlhké.

Stejně jako ostatní houby se může hlíva zamrazit nebo usušit. Chcete-li tak učinit, jednoduše položte nakrájené houby na pekáč a dejte alespoň na hodinu do trouby při teplotě 150 stupňů. Takto je usušíte a dají se pak dále používat. Čerstvé vydrží totiž jen několik dní, což by byla škoda. A jak je zamrazit? Nejprve je 1-3 minuty povařte, pak důkladně sceďte, uzavřete do vzduchotěsných sáčků a uskladněte v mrazničce.

Kam s hlívou?

Šup s ní do vaječných pokrmů, polévek, slaných nebo dušených pokrmů. Je skvělou volbou na vršek pizzy místo žampionů, ale výborná je i restovaná.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares