10 jednoduchých způsobů, jak učinit vaše děti sebevědomější

Pomůžu ti, “řekl jsem svému synovi, když jsem se sehnul, abych mu zavázal boty… nebo,když se snažil nalít si svůj vlastní nápoj … nebo když se moje dcera snažila dosáhnout na svoji hračku, kterou měla moc vysoko..
Pomáhal jsem svým dětem po celou dobu, aniž by mě o pomoc požádaly. A nejsem sám. Znám mnoho rodičů, jejichž instinktem je “pomoci” svým dětem. Ale není někdy lepší jim nepomáhat?
Když jsem analyzoval svůj přístup k mým dětem, bál jsem se, že jsem jim nedal dostatečné základy k tomu, aby byly soběstačné. A uvědomil jsem si, co jsem skutečně potřeboval, abych jim pomohl s budováním důvěry. Tak jsem přišel s těmito strategiemi, jak vštípit důvěru u mých malých dětí:

 

1. Nikdy se nesmát jejich nápadům, bez ohledu na to, jak jsou bizardní.

Stejně jako dospělí, děti chtějí, abychom je brali vážně. Když dostanou pocit, že jsou vám pro smích, logicky se začnou zlobit, a příště dostanou strach ze stejného zacházení. Konec konců, děti přirozeně vidí svět přes růžové brýle, než my dospělí. Dítě musí mít pocit, že jejich myšlenky berete vážně.

 

2. Vystavujte je neznámému

Můj 6-letý syn vyjádřil zájem o fotbal, tak jsem ho pozval, aby šel se mnou za kamarádem na Super Bowl party. Žádné další děti tak nebyly. Když to zjistil tak na okamžik zaváhal, ale pak souhlasil. Na party, bylo jasné, že se necítí úplně pohodlně a nebyl jistý, jak se chovat. Ale po chvíli se mluvilo o “Hvězdných válkách” a začal se cítit dobře. Jediný způsob, jak vytvořit úroveň komfortu je první zkušenost nepohodlí.

 

3. Ať se učí hrát na hudební nástroj.

Nejsem typ člověka, který nutí své děti do koníčků, které jsou mi blízké. Ale pokud děti dosáhnou věku, kdy jsou schopny začít se učit hrát na nějaký hudební nástroj, tak neváhejte a podporujte je v tomto směru. Hraní na hudební nástroj nejen zmírňuje stres (ano, děti mají také dost stresu), ale také zvyšuje sebevědomí.

 

4. Zapojte je v kuchyni

Ano, většina dětí má daleko větší zájem o hotové jídlo, než aby vám pomohli se samotnou přípravou. Ale když je necháte vám pomoci, uvidíte, že je to možná i bude bavit. Jednou jsme našeho syna poprosili, aby se stal naším kuchařským pomocníkem, když jsme připravovali palačinky. Velmi ho to bavilo a od té doby trvá na tom, abychom spolu vařili a mohli se radovat z konečného výsledku.

 

5. Oslavujte jejich úspěchy

Nemluvím o tom, abychom dětem pokaždé, když udělají něco dobře, dávali zlatou hvězdu. Ale podle mých zkušeností, děti příznivě reagují na pochvalu. Nicméně, je velmi důležité ukázat dětem, že abychom dosáhli úspěchu, musí vynaložit nějaké to úsilí, a že tvrdá se práce vyplatí.

 

6. Nechejte děti, aby vás něco naučily

Děti mají skvělý pocit z toho, že vědí něco , co vy nevíte. Povzbuzujte je, aby sdíleli své znalosti (bez vychloubání) s vámi a dalšími. Postupně si takto budete budovat důvěru.

 

7. Dejte jim prostor pro kreativitu

Zjistil jsem, že většina lidí si nemyslí, že jsou kreativní. Jednou jsem zaslechl svou ženu, když četla mému synovi, najednou přestala otáčet stránky a jednoduše se ho zeptala: “Co myslíš, že se bude dít dál?” Jeho oči se rozzářily. Jednoduché otázky tohoto typu, probudí část mozku, kterou by jinak nezapojily.

 

8. Ukazujte jim svou důvěru

To se zdá intuitivní, ale často přehlížené. Ať už to vědí nebo ne, my jsme nejvýraznější vzor našeho dítěte. Dokažte jim, že jim věříte.

 

9. Ať mluví o svých problémech.

Ve většině případů je pro rodiče velmi snadné své děti potrestat. Podle mých zkušeností je mnohem důležitější a účinnější si o problémech promluvit a neřešit vváš hněv silou. Děti pak budou vědět, že jim dokážete skutečně naslouchat, což v domácnosti poskytuje určitou stabilitu. Děti se pak budou cítit v bezpečí a to oni potřebují.
10. Ať se nezdaří.

Zatímco vypořádat se s úspěchem je celkem snadné, vyrovnat se s neúspěchem není tak snadný úkol, a to především, když na něj nejste zvyklí. Abyste si na něj zvykli, tak ho prostě musíte zažít, znovu a znovu. Nepřichází to přirozeně, ale nechám své děti občas selhat.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares