9 důvodů, proč nosit miminka v šátku

Nastávající rodiče řeší nejen jméno pro své děťátko, ale také kojeneckou výbavičku a zařízení dětského pokoje. V neposlední řadě pak přemýšlejí nad tím, jaký kočárek pro své miminko pořídit. A co třeba vyzkoušet něco trochu jiného, alespoň pro začáteční období? A co jiného může nahradit kočárek? Třeba nošení v šátku.

Jaké výhody nabízí nošení miminka v šátku?

Jedná se o alternativní, ale především jedinečný způsob přepravy miminka, který používaly již naše babičky. Tento způsob dělí rodiče na dva tábory. Jedna skupina se domnívá, že je to ideální volba a ta druhá se naopak domnívá, že tento způsob přenášení může miminku uškodit. Jaká je tedy pravda a jaké výhody nabízí šátkování?

  1. Jednoznačnou prioritou je blízký kontakt rodiče a dítěte. Miminko ta bývá mnohem klidnější, neboť slyší tlukot srdce dospělé osoby. Tento zvuk pro něj znamená jistotu a bezpečí.
  2. Nošení v šátku nabízí dítěti mnohem větší rozhled.
  3. Pokud se jedná o dítě nedonošené nebo handicapované, je pro něj tento způsob nošení mnohem prospěšnější.
  4. Také anatomická poloha je v tomto případě pro miminko přirozenější. Kromě toho nedochází k polohovací deformaci hlavičky.
  5. Pro rodiče tento způsob přenášení znamená mnohem menší zátěž na záda, neboť váha miminka se rozloží na obě ramena.
  6. Pokud má rodič dítě v šátku, daleko snáze se pohybuje po městě, obchodech či veřejné dopravě, má obě ruce volné a nemusí řešit problém, zda je místo, kam míří, dostupné i s kočárkem.
  7. Pokud se rozhodnete pro výlet do přírody, opět není potřeba řešit otázku dostupnosti terénu pro kočárek.
  8. V případě potřeby lze šátek použít také jako podložku, třeba pro přebalování. Další využití se nabízí jako zástěna proti slunečním paprskům nebo jako houpací síť. Nosící šátky bývají totiž dosti velké.
  9. Šátky jsou však docela dobře skladné, takže je lze docela snadno uložit do batohu nebo cestovní tašky.

Pravidla pro šátkování

Aby byl tento způsob nošení pro miminka bezpečný, je potřeba dodržovat určitá pravidla týkající se polohy miminka – záda jsou mírně zakulacená, zadeček podsazený, nožičky široce roztažené a kolínka musejí být ve stejné úrovni nebo ještě výše, než zadeček. Také hlavičku je potřeba pevně zajistit.

Existuje řada kurzů, které nabízejí budoucím maminkám si šátkování vyzkoušet a naučit se pečlivě a bezpečně šátek zavazovat.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares