Věříte výkladu karet a dalšímu věštění? Co je sebenaplňující proroctví?

Sebenaplňující proroctví je sociologický termín, který je sám o sobě predispozicí k tomu, že se teorie, může stát pravdou. Příkladem z praxe jsou i samotní lidé, jenž se chovají způsobem, který předpokládáme.

Nebo fakt, že podlehneme placebo efektu, i když dostaneme místo účinného léku, neaktivní látku. Takových příkladů ze života je spoustu.

Existují dva typy sebenaplňujících se proroctví:

Proroctví, která se vyskytují, když vaše předpoklady, ovlivní také činy. K jiným vnuceným proroctvím dochází, když očekávání ostatních, ovlivní vaše chování. Tato proroctví mohou způsobit všechny názory, kterým přikládáte příliš velký důraz.

Dalším druhem vnuceného seberealizujícího proroctví, je způsob, jak s lidmi zacházíte. To má přímý dopad na to, jak s vámi druhá osoba jedná. Pokud si jiná osoba myslí, že se něco stane, může to vědomě nebo nevědomě uskutečnit svými činy nebo naopak nečinností.

Falešné vnímání situace

Jinými slovy se jedná o nesprávné znázornění reality nebo hádání pravdy, které může vést k převratu této hypotetické reality v uskutečnitelnou.

Jednoduše řečeno, zkreslená situace, by se mohla stát pravdou díky lidským psychologickým reakcím na předpovědi, obavy a starosti spojené s budoucností.

Některá proroctví jsou sebeuložená a jiná vnucená

V podstatě vedou ke stejnému výsledku. Příkladem samoukládaného procesu je např. člověk, který věří tomu, že pokud bude veřejně vystupovat před publikem, selže. Z tohoto důvodu, když začíná svůj projev, nedokáže plynule mluvit a ucelit svůj tok myšlenek. Jelikož tomu uvěřil, tak se stalo.

Další vnucené seberealizující proroctví vzniká, když očekávání ostatních od jiného jedince, dokáže ovlivnit náš život.

Klasickým příkladem je výklad karet nebo jiné techniky pomocí věštkyně. Ta do vás vloží očekávání. Může říci, že se stanete úspěšnou lékařkou a ono se tak stane, protože vy tomu uvěříte.

Sebenaplnění je tak zřejmě jednou z nejzajímavějších částí lidské psychologie.

Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares