Těhotenství v každém věku – jaké jsou vaše šance?

Každá žena se narodí s přibližně 1 až 2 miliony vajíček. Průměrná žen pak za svůj život prožije asi 500 ovulací – je tedy jasné, že reálně nebude využit ani zlomek vajíček, které v těle nosí a jen ze zcela mizivého procenta vznikne dítě. A jak ovlivňuje šance na miminko váš věk? Víc než možná tušíte.

20 – 24

V tomto věku je až 90 % vajíček v těle ženy geneticky bezchybných, a existuje tedy největší šance na početí zdravého potomka. V tomto věkovém rozmezí bývá tedy početí nejpravděpodobnější a také existuje vlastně jen malá šance, že se narodí dítě s nějakým genetickým onemocněním.

25 – 29

S rostoucím věkem šance na otěhotnění klesají – přesto se do třicítky pohybují až kolem 86 %, takže nezoufejte, pokud máte 25 dávno za sebou. Rozhodně není potřeba panikařit, pokud se vám nedaří počít i po několika měsících. Specialistu navštivte, až pokud se snažíte již více než 1 rok a stále bez úspěchu.

30-40

V tomto období začíná plodnost ženy výrazněji klesat – po 35. roku dokonce rapidně. Na vině je snižující se kvalita vajíček. Existuje zde také větší riziko vzniku genetických chorob – typicky Downova syndromu – a větší míra potratovosti. Přesto stále existuje velké procento žen, které i krátce před 40 donosí zcela zdravé dítě a těhotenství i porod jsou zcela bez komplikací.

40 – 50

Po 40. roku věku ženy trpí až 90 % jejich vajíček poruchou chromosomu. Ženám se také zkracují cykly a některé probíhají bez ovulace, takže šance na přirozené otěhotnění jdou rapidně dolů. Řešením bývá asistovaná reprodukce, která však ženám v tomto věku bývá poskytována jen výjimečně. V tomto věku už totiž nehrají faktor jen biologické faktory, ale i sociální, které budou ovlivňovat především možnosti výchovy dítěte a další.

Zdroj: www.parents.com

 

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares