Vychováváte děti jako moderní rodiče?

Vzpomínáte si ještě na své dětství? Když jste v horkých letních dnech pobíhali venku do nočních hodin? Naši rodiče nás většinou vychovávali trochu jinak, než je tomu teď. Jako děti jsme byly hodně často „na vzduchu“, kdežto dnešní děti jsou z velké většiny, mnohem více chráněné a spíše doma u televize nebo počítače. Možná i pohodlnost, ale..

Jste svým dětem neustále nablízku? Jste připraveni ho chránit a se vším mu pomáhat?

Pokud ano, výrazně tím svému dítěti zasahujete do života. Do budoucna si vaše děti nebudou umět najít ani sami práci. Když je budete držet od všeho stresu, v pozdějším životě narazí na problém a nebudou ho umět vyřešit. Ve všem uvidí jen složitosti.

Existuje určitá střední cesta, jak z toho ven. Ano, dětem se má pomáhat, ale spíš příležitostně. Tím, že dělá věci samo a udělá je špatně, získává zkušenosti. Také mu stoupne sebevědomí, když něco učiní správně a samostatně. Nic nebalte do pozlaceného pozlátka, naučte ho vnímat věci reálně tak, jak jsou. Jistě, nelíbí se vám, když se venku na tyči věší hlavou dolu, nebo někde leze či skáče z výšky, ale dítě si touhle riskantní hrou umožňuje testovat své limity.

Naše rodiče nás také nesledovali věčně z okna

Když dítě spadne, učí se tím. Nemůžete ho věčně zachraňovat. Není to dobré pro jejich rozvoj. I nuda je ku prospěchu, ač to zní sebe hůř. Nuda zvyšuje podnět k tomu, aby dítě samo hledalo, co ho bude bavit. Rozvíjí se tak jeho kreativita a s tím je právě spojené i to, že by si dítě mělo hrát také samo. Čelí tak nejrůznějším výzvám, učí se řešit svízelné situace, a tím se zdokonaluje.

Rodiče by měli být pevní, přesto vřelí

Měli by rovněž důvěřovat ve své vlastní schopnosti, což nepřímo přispívá k pocitu bezpečí dítěte. Nejlepší jsou ti rodiče, kteří milují a poskytují dětem prostředí, které ho stimulují. Hlavně rodiče, kteří se nestresují a stanovují určité hranice. Další věc je ta, že v moderní době mají děti mnohem více domácích úkolů, většinou pak už k večeru pustí jen televizi a není na víc čas.

K čemu je dobrý pobyt venku?

Pobyt venku je daleko zdravější a řekněme i nezbytný. Napomáhá správnému vývoji očí, kostí a imunitního systému. Stále přibývají důkazy, že může zabránit vzniku alergií na potraviny, ořechy i jiné věci. Sluneční světlo je pro naše tělo důležité pro výrobu vitamínu D. Bez něj nelze absorbovat vápník a fosfát, které jsou potřeba pro zdravé kosti, zuby a svaly. Přimět své děti, aby si šly hrát, není nějaká nadnesená představa, je to podstatná součást jejich dlouhodobého zdraví.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares