Mohu mít vaginální porod, pokud jsem již podstoupila císařský řez?

Mnoho budoucích rodičů se domnívá, že pokud žena při jednom porodu podstoupila císařský řez, musí být i další porody provedeny císařským řezem. V minulosti tomu opravdu tomu tak bylo, v současnosti ovšem lékaři podporují přirozený porod, i když žena v minulosti porodila císařským řezem.

Druhý porod může být vaginálně

Mnoho žen, které prodělaly císařský řez při prvním těhotenství, má zájem o vaginální porod při druhém nebo pozdějším porodu. Po celá léta byly ženy, které podstoupily císařský řez, vybízeny k tomu, aby vaginální porody úplně vynechaly a naplánovaly císařské řezy pro všechny budoucí porody.

Ale nyní je vaginální porod po císařském řezu (nebo VBAC) považován za bezpečnou možnost pro mnoho žen a jejich dětí. A díky vaginálnímu porodu se můžete vrátit domů dříve a rychleji se zotavit.

Důvod vašeho prvního císařského řezu, typ řezu provedeného na vaší děloze a další věci ve vaší anamnéze určí, zda můžete mít VBAC:

  • Příčný řez (také známý jako horizontální řez) protíná spodní tenčí část dělohy. Používá se během většiny C-sekcí a dělá VBAC mnohem pravděpodobnější.
  • Vertikální řez prořezává nahoru a dolů děložní svaly, které se během porodu silně stahují, a je riskantnější pro VBAC, protože by mohl způsobit rupturu dělohy (natržení děložního svalu).

Rozhodnutí je na rodičce

Řez na kůži nemusí nutně jít stejným směrem jako řez na děloze. Také, pokud jste měli více než jeden C-sekce, VBAC nemusí být možností.

Ačkoli VBAC přináší rizika, mnoho žen je může mít bez jakýchkoli komplikací. Asi 3 ze 4 žen, které se snaží o VBAC, uspějí. Pokud máte zájem o VBAC, promluvte si se svým lékařem, abyste zvážili rizika a přínosy. A předem se poraďte ve své nemocnici, abyste se ujistili, že to povolí.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares