Angína více postihuje děti, než dospělí, i z toho důvodu jí budeme dnes věnovat pozornost. Zimní období dost často doprovází bolesti v krku, a i když to nemusí být zrovna angína, je to nepříjemná záležitost.
Pokud se u dětí k bolesti v krku, přidá navíc ještě horečka, únava, nechutenství a další symptomy – je to stav, kdy je nutné zajít k lékaři, zřejmě se bude jednat o angínu. Přecházení angíny nevěstí nic dobrého a dělají to zejména dospělí, když si třeba nemohou dovolit marodit. Léčba angíny je přesto poměrně snadná, postačí klidový režim a antibiotika.
Projevy u dětí
Odborně se angína nazývá tonzilitida a o slovo se hlásí nepříjemnou bolestí v krku, jak jsme již korespondovali na začátku. Bolest v krku u malého dítěte není rozpoznatelná, jelikož ono neřekne, jestli ho v krku bolí nebo jen škrábe, či co se vlastně děje. Zda mu visí v krku „knedlík“ nebo se mu špatně polyká a z drtivé většiny na anginu u dítěte přijde až pediatr pohledem do krku.
Mandle bývají povleklé, mohou se objevovat bíložluté hrudky, kterým se říká čepy. K tomu se ještě přidružují další příznaky v podobě vysokých teplot, bolestí hlavy, zimnic a nejrůznějších třesavek. Také se objevuje zduření uzlin na krku. U dětí se vyskytuje bolest břicha nebo vyrážka. Není výjimkou ani zvýšené slinění, pláč a neklid zejména při bolestivém polykání.
Co způsobuje angínu?
Angína je v podstatě infekční onemocnění, za kterým stojí řada původců, od virů a bakterií až po houby. Přenos se nejčastěji děje kapénkovou infekcí, a proto je šíření angíny v uzavřeném prostoru velice běžné. Inkubační doba je krátká, je to zhruba jeden až tři dny.
Léčba angíny
Bakteriální angíny se léčí antibiotiky. Na streptokokové hnisavé angíny jsou první volbou antibiotika penicilínové řady. U virových angín nejsou antibiotika vůbec na místě, proto je nutné zkoumat etiologii angín. To odhalí mikrobiologické vyšetření.
Kromě léků je důležité dodržovat klid na lůžku a pitný režim. U aktivních dětí je to samozřejmě těžké, ale není to tak úplně nadlidský úkol. Dětem se v průběhu léčby uleví, takže po prvních dnech, kdy proleží v posteli u pohádek, nastává i fáze, kdy v posteli nebudou chtít být. Nicméně je důležité, aby se antibiotika dobrala a dítě režim dodržovalo. Co se týče stravy, podávejte kašovité vlažné pokrmy.