Vědecké experimenty pro děti: nechte je hrát si ve vlastní „laboratoři“

Jak zabavit své děti? Rozhodně můžete vyzkoušet i vědecké experimenty. Tyhle nejsou nebezpečné a děti si je zamilují. Stačí k tomu pár věcí z kuchyně a děti se tím naučí i vzdělávat.

Experiment s jedlou sodou

Co budete potřebovat?

  • Jedlá soda
  • Ocet
  • Červené potravinářské barvivo

Odšroubujte víčko od zavařovací sklenice. Obalte alobalem do tvaru kužele. Vytvořte v něm otvor a sklenici umístěte na hluboký talíř. Ocet obarvěte potravinářským barvivem.

Sodu nasypte do sopky a vlijte tuto směs. Pokud chcete, aby směs vlastnila i bublinky, přidejte pár kapek jaru na nádobí. Jar se dává do sopky se sodou, kde se promíchá se špejlí. Sledujte sopku, jak chrlí lávu.

Jak tento experiment vysvětlit dětem?

Ocet je kyselina a takovou výbušnou reakci má díky tomu, že soda je zásaditá. Spojením vznikne voda, octan sodný a oxid uhličitý, který vybublá ven.

Akvarelové květiny z kávových filtrů

Co budete potřebovat?

  • potravinářské barvivo nebo fixy
  • kávové filtry
  • vodu

Postup je snadný a výsledek velkolepý. Stačí jen namočit namalované filtry fixou do vody a nechat zaschnout nebo do vody nakapat pár kapek barviva či akvarelových barev a udělat to stejné.

Dbejte na to, abyste kávové filtry namočili do vody dnem vzhůru. Stačí jen část, voda se šíří sama kapilární schopností. Fantazii se meze nekladou a těchto papírových dekorací není nikdy dost. Do středu můžete vlepit lesklé kamínky, korálky či flitry a efektní ozdoba je na světě.

Domácí sluneční hodiny

  • tužky, pero
  • kus papíru
  • lepenka

Buďte kreativní a vytvořte si vlastní sluneční hodiny. Tento experiment učí děti o rotaci Země a otevírá jim pohled na čas.

Pepř a mýdlo

Správné mytí rukou je důležitým zvykem, který musíte svým dětem vštěpovat již od útlého věku. Jedním ze způsobů, jak svým dětem snadno vysvětlit sílu mýdla, je vyzkoušet tento experiment s pepřem!

Naplňte jednu mělkou misku vodou a pepřem a druhou mýdlem. Nechte své dítě ponořit prst do pepřové vody a poté do mýdla. Mýdlo odpuzuje pepřovou vodu, což dokazuje, jak mýdlo umí vyčistit bakterie z vašich rukou.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares