5 nejčastějších příčin potratu

Potraty jsou v rané fázi těhotenství celkem běžným jevem. Není proto potřeba se hned znepokojovat, jestli s vámi není něco v nepořádku. Nicméně bolest ze ztráty miminka nevyváží ani to, že se jedná o celkem “běžnou” věc. Podívejte se tedy na 5 nejčastějších příčin potratu a třeba budete některému z nich schopna v budoucnu předejít.

Abnormality chromozomů

Chromozomy jsou složité struktury, které přenášejí naše geny. Každý z nás má 23 párů chromozomů, polovinu od svého otce a polovinu od matky. Někdy se ale stává, že se chromozomy nenapárují správně – v takovém případě pak vzniklé embryo trpí abnormalitou chromozomů a takové těhotenství často končí potratem.

Pokud jste zažila doposud jen jeden potrat, buďte trpělivá. Stalo-li se vám to už víckrát, zvažte návštěvu odborníka, který vás po genetické stránce vyšetří a odhalí případné příčiny vašich nezdarů.

Vady dělohy a děložního čípku

Někdy se stává, že děloha má nestandardní tvar, který vzniklému embryu brání v uchycení v děložní sliznici. Správně fungující děložní hrdlo je naopak důležité později, koncem 3. měsíce, kdy miminko začíná rapidně růst. Není-li děložní hrdlo dostatečně pevné, není schopné miminko udržet.

Tyto problémy se z velké části dají řešit chirurgicky. Máte-li tedy dojem, že s vámi něco není v pořádku, obraťte se na svého lékařem, který vyšetřením zjistí případné problémy.

Poruchy imunity

V některých případech se může stát, že je embryo tělem matky vnímáno jako cizí objekt, kterého je potřeba se urychleně zbavit. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které bývá příčinou asi 10% potratů.

V této oblasti doposud nebylo jednoznačné řešení nalezeno. Lékaři v tomto případě aplikují různé kombinace léků, které s větší či menší úspěšností fungují. Připravte se to, že léčba může být během na dlouhou trať, ale nevzdávejte to.

Syndrom polycystických ovarií

V poslední době se jedná o jednu z nejčastějších příčin neúspěšných těhotenství. Ženy trpící tímto syndromem mají příliš vysoké hladiny mužského hormonu testosteronu, který mimo jiné způsobuje nepravidelnou ovulaci a menstruaci. Tento syndrom také zvyšuje odolnost vůči inzulinu, a zabraňuje tak dostatečnému zbytnění děložní sliznice.

Léčba, s pomocí léků pro diabetiky, se v poslední době ukazuje jako úspěšná.

Životní styl

Cigarety, alkohol, drogy, znečištění životního prostředí… to vše hraje roli. Kuřačky mají až dvakrát vyšší pravděpodobnost potratů; u žen pijících pravidelně alkohol je to obdobné. Ohroženy jsou také ženy, které jsou dlouhodobě vystaveny nepříznivému životnímu prostředí – hluk, prach, bakterie apod.

Zbavte se svých zlozvyků – bude to nejlepší jak pro vaše miminko tak i pro vás. Pokud pracujete v nevhodné pracovní prostředí, požádejte o přeložení nebo si prodlužte mateřskou dovolenou.

Zdroj: www.parenting.com

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares