Proč se některá miminka plazí pozpátku?

I když vás to může znepokojovat, vězte, že u některých miminek je to součást vývojového procesu.

Nejvíc se těšíte, když vidíte své miminko poprvé lézt. Děti lezoucí dozadu se však mohou zdát zvláštní a vyvolávat určité obavy. Ukazuje se, že je normální, že se některé děti nejprve plazí dozadu, než se naučí jít dopředu. Nemělo by to být považováno za neobvyklé, pokud mohou používat své končetiny k pohybu po podlaze.

Proč se miminko neplazí dopředu?

Plazení je součástí vývoje hrubé motoriky dítěte, což se týká velkých svalových pohybů, jako je schopnost sedět, chodit a běhat. Ačkoli se tyto hrubé motorické dovednosti zdají být jednoduché, vyžadují nervy, svaly a kosti, aby fungovaly v tandemu a dobře.

Když se vaše děťátko začne plazit, obvykle mezi šesti a devíti měsíci, může si vybrat ten nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jako je plazení pozpátku, při kterém se šourá kolem bříška. Pokud malému připadá snadné plazit se dozadu, může se pro to rozhodnout z mnoha důvodů.

  • Pokud se dítě cítí silnější na pažích než na nohách, bude se plazit se dozadu.
  • Horní tělíčka miminek jsou zpočátku vyvinutější než spodní, což je další důvod, proč miminka lezou dozadu.

Když nohy zesílí, začnou se miminka plazit dopředu. I když přeskočí plazení dopředu nebo vynechá plazení úplně, je to úplně normální. Neznamená to, že minula nějaký milník. Všimněte si, že předčasně narozeným dětem může dosažení takových milníků trvat déle než jejich vrstevníkům.

Jak povzbudit dítě k plazení dopředu?

  • Dejte její oblíbenou hračku trochu z dosahu před něj a povzbuďte ho, aby se k ní plazilo. Může bojovat, ale nechte ho, aby to zkusilo. Jak se snaží, svaly potřebné k plazení vpřed sílí.
  • Posaďte se na podlahu a ukažte, jak se plazit dopředu. 
  • Jakmile se vaše dítě dostane do polohy plazení, jemně ho posuňte dopředu tím, že položíte ruku na jeho zadeček.
  • Zkuste mu pohybovat nohama a rukama, abyste získali pocit, že se pohybuje vpřed.
Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares