Ryby jsou zdravé: dejte jim ve vašem jídelníčku šanci i mimo Vánoce

Někdo má ryby rád, jiný ne, ale víte o tom, že jsou neskutečně zdravé? Jsou výborné svým složením i pro děti, jelikož obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou pro vývoj mozku rozhodující. Ryby obsahují kvalitní bílkoviny, ale také vitamíny, např. A a D, také minerální látky – jód, zinek a selen.

Někomu však ryby zásadně zapáchají, tudíž je přes svůj odpor nepozře. Ryby se dají částečně nahradit omega-3 mastnými kyselinami z jiných rostlinných zdrojů nebo pomocí výživových doplňků. Pro prenatální vývoj dítěte je konzumace ryb u těhotných žen velice prospěšná. Skladba jídelníčku je tedy gró, zařaďte do něj i nejrůznější oleje. Řepkový nebo lněný a také vlašské ořechy.

Ryby na talíři alespoň dvakrát týdně

Ať už sáhnete po rybě mořské nebo sladkovodní, vždy vám přinese řadu výhod. Mořské ryby jsou na tom se svými výživovými vlastnostmi o něco lépe, ale taková česká ryba, má rovněž skvělý nutriční profil. Koupit dnes čerstvou rybu není vůbec žádný problém. Nicméně se nemusíte bát ani pomazánky z rybí konzervy. Tresčí játra si dopřejte jen občas, mají hodně tuku, ale i vitamín A, kterým se však lze předávkovat.

Rybám svědčí šetrná úprava

U ryb obecně platí, že je pro ně dobré, upravit je pokud možno rychle. Připravte si rybu na přírodní způsob nebo jí jednoduše ogrilujte. Chuť se dá zpestřit bylinkami, dipy, omáčkami, zeleninou i olejem. Nejhorší příprava ryb je na přepáleném tuku, kde samozřejmě nutriční hodnota klesá. Také bude ztrácet chuť. Když ryby do jídelníčku zařadíte pravidelně, určitě si pochutnejte na lososu nebo makrele.

Vitamíny A a D z ryb jsou vhodnou stravou pro děti i z toho důvodu, že se podílí na tvorbě kostní tkáně a předchází osteoporóze. Ryby jsou také základním prvkem, v jejichž masu naleznete vitamíny B6 a B12. Přispívají ke správné funkci nervové soustavy, podporují metabolismus a krvetvorbu. Vitamín D se selenem a zinkem hraje podstatnou úlohu při imunitě organismu.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares