Ricinový olej je přírodní lék používaný k pěstování řas a vlasů, ale skutečně funguje? Objevte společně s námi výhody, které poskytuje. Máme na to vědecké důkazy!
Ricinový olej je jedním z nejběžnějších vyhledávacích dotazů na internetu za rok 2020. I to svědčí o tom, jak je domácí estetika důležitá. Nemusíte vyhazovat tisíce korun za kosmetiku, když vám na vlasy a řasy pomůže ricinový olej.
Čím je tak zázračný?
Ricinový olej se skládá hlavně z kyseliny ricinolejové, která se získává z rostliny Ricinus communis. Ta roste v tropických oblastech Asie a Afriky.

Ricinový olej je tekutého vzhledu s nažloutlým tónem, přesto ho většina prezentuje jako čirou tekutinu. Je mu připisována řada hydratačních, protizánětlivých a antimikrobiálních vlastností, a proto se s ním často léčí akné, ale také vypadávání vlasů a jejich nedostatečný lesk.
Mimo kosmetiku se ricinový olej uplatňuje jako prostředek na zlepšení trávení nebo jako projímadlo. Jelikož je pěkně klouzavý, můžete s s ním dopřát i masáž těla.
Mnoho pozitivních účinků je zaznamenáno kvůli podílu mastných kyselin, jako je omega 9 a vitamínu E.
Výhody přisuzované ricinovému oleji:
- léčba a prevence akné
- používá se jako čistící prostředek – zejména nyní s rostoucí popularitou dvojitého čištění (oleje a mýdla)
- zlepšuje stav pokožky při onemocnění jako je ekzém, růžovka, psoriáza nebo dermatitida
- neucpává póry, jelikož je nekomedogenní – snižuje riziko vzniku pupínků a černých teček
- podporuje růst řas a vlasů, současně jsou vlasy i lesklejší
- uklidňuje podrážděné oči
Kontraindikace ricinového oleje
Ricinový olej by měl být používán lokálně v koncentracích mezi 5% a 10% , a přestože obvykle nezpůsobuje nežádoucí účinky, semena Ricinus communis vlastní protein, který byl popsán v některých velmi ojedinělých případech jako spouštěč alergie pro citlivé jedince.
Jako laxativum (projímadlo), studie naznačují opatrnost během těhotenství a při menstruaci.