Proč je potřeba být sám k sobě laskavý?

Záměrné myšlení nad svými slovy a činy, zda jsou pro nás i druhé prospěšné či nikoliv, vyžaduje značnou pozornost. Laskavost v praxi znamená taktéž trpělivost a chápavost. Pomocí těchto vlastností se člověk cítí v dokonalejším spojení se světem a ostatními v něm. 

Všimli jste si někdy, kolik negativních myšlenek vysíláte k sobě samému? Jste sebekritičtí, nejste spokojeni s tím, jak komunikujete, jak pracujete, jak vychováváte své dítě a vše vidíte jen z jednoho úhlu pohledu. Zkrátka a jasně máte pocit, že se vám nic nedaří. 


Přepište si váš životní scénář, uleví se vám

Z negativních myšlenek se totiž časem může stát automatický fenomén a vy nejste schopni se už ani radovat. Vše je jen černé. Je na čase své myšlenky začít zapisovat, což by vám v této situaci poradil i terapeut.

Se zapisováním toku myšlenek jasně vyplývá, že až 75 % z nich pramení z kritiky sebe samotného. Snažte se k těmto myšlenkám nalézt odpovědi a vyvrátit jejich negativní náboj.

Např. větu, že nejste dobrá matka, přetransformujte na to, že všichni máme špatné dny. Zkrátka a jasně děláte maximum a je to v pořádku. 

Negace je a bude vždy jen výsledkem kontraproduktivity 

Dost často se také lidé mýlí a nechají se svést z cesty svým pouhým pocitem. Ač se domníváte, že jste svou práci třeba nevykonali tak, jak jste chtěli, nadřízený může být spokojen. Někdy pomůže jen představa o tom, že některé věci zkrátka a jasně nezměníte, takže je zbytečné se s tím stresovat.

Rovněž úvahy typu, že kamarád/ka zruší setkání z určitého důvodu a vy si myslíte, že s vámi nechce trávit čas…nevrhejte vinu na sebe, třeba má jen teď moc starostí a zrovna něco řeší. Pravděpodobně to s vámi souviset nebude.

Stačí jen začít přemýšlet jinak a odpustit si katastrofické scénáře. Správné a pozitivní myšlenky poznáte tak, že promění k nepoznání celý váš život. Ne nadarmo se říká ve zdravém těle, zdravý duch.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares