Nejmladší dítě – jak na výchovu?

Poslední dítě bývá většinou miláčkem rodiny a zažívá největší volnost. Rodiče už jsou zkušení, vědí, že není třeba se tolik strachovat a zároveň jsou z výchovy předešlých dětí už trošku vyčerpaní. Poslední dítě si tedy trochu roste, jak chce, a proto někdy nese nálepku “rozmazlený”. Nemusí to tak ale být. Nejmladší děti jen bývají nejsvobodomyslnější a nejméně opatrní. Jsou totiž zvyklí, že problémy za ně vyžehlí někdo jiný.

Nejmladší děti však často zůstávají v očích svých rodičů i sourozenců těmi “malými a neschopnými”, i když už dávno překročili hranici dospělosti. Mají tak proto někdy pocit, že musí svou vyspělost dokazovat a někdy se pouští do záměrně nebezpečných nebo problematických situací.

Jsou na ně kladeny také velká očekávání – pokud starší sourozenci všichni vystudovali vysokou školu a mají dobře placenou práci, očekává se od nejmladšího to samé. Některé děti to motivuje, jiné naopak vede spíše k tomu, aby si zvolili životní dráhu, ve které se nebude dát srovnávat – např. uměleckou nebo dobrodružnou.

Budujte sebevědomí a zodpovědnost nejmladšího dítěte tím, že mu v domácnosti svěříte úkoly. Ať zažívá pocit, že něco stojí skutečně jen na něm a nikdo jiný se o to nepostará. Berte vážně jeho názory a postoje a nikdy ho nesrovnávejte se staršími sourozenci. Buďte nadšení z jeho “poprvé”, i když po vás už je to vlastně “poněkolikáté”.

Slavní nejmladší: Eddie Murphy, Halle Berry nebo Cameron Diaz

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares