Přírodní barviva jsou vhodná pro textilie, což mnoho lidí neví. Buďte kreativní a obarvěte si nějaké oblečení. Nestojí to skoro žádné peníze a výsledný efekt je na jedničku.
Největším představitelem jsou asi ořechy, ale existuje jich mnohem více. Přirozeně barvit látky libovolnou škálou barev je zábavné.
Druhy látek vhodné k použití:
Ne všechny látky lze snadno obarvit přírodními materiály. Nejlepší je použít ty, které jsou samy původem z přírody – bavlna, hedvábí a vlna. Syntetické látky se sice také obarví, ale nebudou tak syté. Pokud se bojíte experimentovat, zkuste nejprve obarvit malý kousek odstřižené látky. Vhodný je k tomu např. mušelín.
Přírodní barviva navíc šetří životní prostředí a nejsou karcinogenní
Přírodní barvení si postupně razí cestu na globálním trhu a samotná výroba přírodně barvených ekologických textilií je přínosem pro záchranu životního prostředí před nebezpečnými syntetickými barvivy.
Ne všechny přírodní materiály vytvoří barvivo. Zde je seznam barev a rostlinného materiálu, který vám poskytne odstíny v uvedené barvě.

Přírodní barviva
Oranžová: mrkev, islandský lišejník, cibule
Hnědá: kořeny pampelišky, dubová kůra, ořechové slupky, čaj, káva, žaludy
Růžová: třešně, červené a růžové růže, slupka z avokáda
Modrá: červené zelí, bezinky, červená moruše, borůvky, fialové hrozny
Červenohnědá: granátová jablka, červená řepa, bambus, ibišek (červenohnědé květy)
Šedo-černá: ostružiny, ořechové slupky
Zelená: artyčoky, kořeny šťovíku, špenát, listy máty peprné, kopřivy, banány a broskvové listy
Žlutá: bobkové listy, měsíček, slunečnicové lístky, třezalka tečkovaná, pampeliška, paprika, kurkuma, celerové listy, šeříkové větvičky
Poznámka: Chcete-li mít jistotu, že používáte vyzrálý rostlinný materiál, vždy jej používejte čerstvý, ne sušený. Sušené rostliny vám obvykle poskytnou tlumené barvy a někdy dokonce vůbec žádnou barvu.
Připravte si látku na přírodní barviva
Než zahájíte proces barvení, připravte si látku. Nejprve ji vyperte a pak si vezměte k ruce „mořidlo“. To pomáhá látce snadněji přijímat barvivo. U bobulí se k tomu používá sůl, u jiných materiálů ocet.
Nálev:
Sůl – rozpusťte ½ šálku soli v 8 šálcích studené vody
Ocet – smíchejte 1 díl bílého octa se 4 díly studené vody
Postup:
Vlhkou látku vložte na hodinu do fixačního roztoku. Po dokončení opláchněte studenou vodou a následně obarvěte.
Než začnete, zakryjte povrch pracovní plochy novinami. Lze také použít plastovou folii. Nezapomeňte si vzít rukavice, abyste barvili pouze látku. Poté si připravte barvivo.
Umístěte rostlinný materiál do velké nerezové nebo skleněné nádoby. Naplňte hrnec vodou – dejte dvakrát tolik vody, než rostlinný materiál. Vařte asi hodinu, dokud nezískáte pěknou tmavou barvu.
Opatrně vložte látku do barvicí lázně a přiveďte ji pomalu k varu. Vařte asi hodinu a jednou za čas míchejte. Zkontrolujte látku. Po hodině by měla být látka hotová, ale pokud chcete tmavší odstín, nechte ji tu namočenou klidně přes noc za předpokladu, že jste po hodině vypnuli sporák.
Když získáte požadovanou barvu, látku vytáhněte a vyperte ve studené vodě. Po odstranění přebytečného barviva dojde i k určitému vyblednutí barvy.
Náš tip: můžete takto barvit oblečky na panenky a jistě vás napadne i spoustu dalších věcí