Způsobuje cukr hyperaktivitu u dětí?

Pravděpodobně jsme již někde slyšeli, že nad míra cukru způsobuje hyperaktivitu. Již naše babičky to tvrdily, že není dobré sladké před spaním. Co je na tom ovšem pravdy?

Historická souvislost mezi cukrem a hyperaktivitou

Myšlenka, že cukr způsobuje u dětí hyperaktivitu, pochází z populární stravy v 70. letech minulého století.

Dieta podle Feingolda nepovolovala žádná umělá barviva, aromata ani další přísady běžné ve zpracovaných potravinách. Feingold věřil, že tyto přísady přispívají k hyperaktivitě i alergiím.

Ačkoliv konkrétně nenavrhl, aby rodiče vyloučili cukr z rodinné stravy – myšlenka, že jakýkoliv typ přidané potravinářské látky, by mohl souviset s problémy chováním, se rychle rozšířila.

Tvrzení, že sladkosti vedou u dětí k temperamentnímu chování, povzbudila debatu v lékařské komunitě. Po přezkoumání nejrůznějších studií se došlo k závěru, že cukr u dětí nesouvisí s hyperaktivitou.

Vědci však uznali, že by mohla existovat spojitost cukru s představou, že tomu tak je. Když to tak svým dětem budete říkat, pak ano, začnou se tak aktivněji i chovat.

Jak může příliš mnoho cukru ovlivnit zdraví vašeho dítěte?

Co rodiče potřebují vědět o cukru? Zmrzlinový pohár nebo kousek dortu pravděpodobně nezvýší energetickou hladinu vašeho dítěte do závratných výšin, ale výroky rodičů o jídle, mohou ovlivnit vztah dítěte k jídlu a jeho tělu.

Zatímco kolem cukru existuje spousta strachu, který udržuje kultura stravování, sladkosti mohou zapadnout do zdravého stravovacího vzorce pro děti.

Zde je několik tipů, jak pěstovat zdravý vztah k jídlu

Vyhněte se označování potravin jako „dobré“ nebo „špatné“. Uvědomte si, že potraviny nemají úlohu, vytvářet morální hodnotu.

Rozhodněte se, jakým způsobem chcete sladkosti podávat. Jaké pamlsky zařadíte a pro jaké se chcete rozhodnout, jak často a v jakém množství – a určete si pravidla. Nemusí být tvrdá, ale jen taková obecná a funkční.

Nabídněte dětem jídla a svačiny podle spolehlivého denního rozvrhu. To jim pomáhá naučit se důvěřovat a pochopit, kdy je čas k jídlu.

Nabídněte jídlo nebo svačinu, než půjdete na narozeninovou akci, kde se budou podávat sladkosti. Tím zajistíte, že vaše děti nebudou mít přehnaný hlad a budou vás více poslouchat.

Nemluvte o zdravotních hodnotách sladkých jídel ve srovnání s jinými pokrmy a nemluvte před dětmi o dietách či jiných aspektech kultury stravování.

Pokud děti požádají o více sladkostí nad rámec porce, kterou jste jim poskytli, jednoduše řekněte: „To je pro dnešek vše, ale příště si můžeme dát více.“

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares