Mateřské mléko je ideální potravou pro vaše miminko. Mnoho zdravotnických organizací, doporučuje matkám, aby své novorozené děti kojily. Pokud je to možné, děti by měly prvních 6 měsíců svého života dostávat pouze mateřské mléko. Matky mohou pokračovat v kojení až do 12 měsíců, nebo déle, pokud mohou a chtějí.
Pokud nemůžete kojit nebo se rozhodnete nekojit, je to v pořádku. Stále si můžete vytvořit úzké pouto se svým dítětem. Nejdůležitější je, aby bylo vaše dítě krmeno, ať už mateřským mlékem, umělou výživou nebo obojím.
Jaké má kojení zdravotní přínosy pro miminko?
Mateřské mléko přirozeně obsahuje výživu, kterou vaše dítě potřebuje. Jak vaše dítě roste, živiny ve vašem mateřském mléce se mění. To naplňuje měnící se nutriční potřeby vašeho dítěte. Mateřské mléko je snáze stravitelné než umělé mléko. Je také plný protilátek, které pomáhají chránit vaše dítě před infekcemi.
U kojených dětí může být méně pravděpodobné, že budou mít:
- Infekce ucha, močových cest nebo dýchacích cest.
- Kožní problémy.
- Zubní kaz a infekce v ústech.
- Průjem, zácpa a plynatost.
- Onemocnění střev.
- Astma.
- Alergie.
- Diabetes
- Obezita.
- Dětské rakoviny, jako je leukémie a lymfom.
- Syndrom náhlého úmrtí kojenců.
- Anémie (nízká hladina železa v krvi).
- Srdeční infarkt a mozková mrtvice v dospělosti.

Zdravotní přínosy kojení pro matku
Kojení pomáhá vaší děloze zmenšit se na velikost, kterou měla před těhotenstvím. Může vám také pomoci zhubnout část vašich těhotenských kil. Je to proto, že vaše tělo spaluje kalorie na produkci mateřského mléka. Vaše menstruace se nevrátí za několik měsíců. Kojení však není formou antikoncepce.
Navíc u kojících matek může být méně pravděpodobné, že budou mít:
- Cukrovka typu 2.
- Rakovina prsu.
- Rakovina vaječníků.
- Anémie (nízká hladina železa v krvi).
- Poporodní deprese.
- Osteoporóza (slabé kosti).