10 způsobů, jak ochránit svoje dítě, před drogovou závislostí

Prevence je mnohem jednodušší, než samotné léčení drogové závislosti, a nečekejte, ve 13 nebo 14 letech už může být pozdě.

Téměř každý týden slyšíme smutnou zprávu o úmrtí dospívajících dětí v důsledku předávkování. Závislost je nemoc založená na biochemických abnormalitách. Proto bychom ji měli chápat jako nemoc a ne jako zločin.

Epidemie je kombinací biochemických abnormalit, vlivem léků, které jsou k dispozici, kolapsy v rodině a nedostatek vzdělání.

Prevence je mnohem jednodušší, než léčení závislosti. S výchovou, co se týče drog, nečekejte, ve 13 a 14 letech už může být pozdě. Podle statistik mnoho dospívajících dětí začaly užívat alkohol ve věku 9 či 10 let, pak přešly na užívání silnějších drog. Učte své děti, aby měly strach si vzít drogu nebo nějaký jiný lék bez svolení rodičů a s tímto byste měli začít již ve věku 5 nebo 6 let. Snažte se to vysvětlit jednoduše, aby to děti pochopily. Můžete například zkusit říci:”Nikdy si neber žádné prášky, nebo jakýkoliv lék od nikoho, dokonce ani od kamarádů, bez ohledu na to, co ti řeknou. Můžeš se stát závislým! Mohla by jsi zemřít!” Ví dítě, co to znamená? Pravděpodobně ještě ne, ale znají ten tón vašeho hlasu a energii ve vašich slovech. S přibývajícím věkem, o tom můžete diskutovat ve větší míře.

Doporučujeme následujících 10 tipů, abyste se pokusili zabránit drogové závislosti vašeho dítěte:

1. Buďte podporou
To platí zejména předtím, než má dítě nějaký problém. Snažte se dítě podporovat ve všem pozitivním, co udělá, když je skvělý při sportu, když vypomáhá u svého kamaráda nebo příbuzného a ujistěte se, že vědí, že jejich pozitiva zjišťujete. To posiluje koncept pozitivního chování, které vedou k posílení. Nespoléhejte se na učitele, kamarády nebo někoho jiného. Pokud se vaše dítě stane závislé, podporujte jejich léčbu, budou pak na sobě tvrdě pracovat.

2. Naučte své dítě, že negativní činy mají následky
Jsou to právě rodiče, kteří pomáhají budovat v mozku dítěte, co je správné a co je špatné, proto je velmi důležitá autorita. Mějte, ale na paměti, že být přehnaně přísný není to pravé ořechové.

3. Náhodné drogové testy, pokud máte nějaké podezření z užívání drog
Nemyslíme tím, testy drog na závislém dítěti! Ale je velká chyba, pokud předpokládáte, že vaše dítě by se nikdy nezapojilo do užívání drog nebo, že jsou na to zkrátka moc mladí. Drogové testy lze zakoupit v lékárnách za relativně nízkou cenu. Vysvětlete svému dítěti, že to děláte pro jeho blaho, a že se budete všichni cítit lépe, když se potvrdí negativní. Pokud řeknou, že ho lékem testujete, tak to znamená, že mu nedůvěřujete. Vysvětlete, že to tak není. Ale jistota je jistota, že jo? Mnoho dospívajících zpočátku protestují, ale potom, co si uvědomí, že to tímto způsobem s nimi myslíte dobře, budou pravděpodobně i spolupracovat. Test je výborný způsob, jak zachytit závislost již v raném stádiu, to znamená, že tomu můžete ještě zabránit.

4. Zajímejte se o příznaky drogové závislosti
Ujistěte se, že neobvyklé chování vašeho dítěte má nějaké vysvětlení. Jste nejlepší pozorovatelé neobvyklého chování, nikoliv škola, nikoliv lékař. Pokud si nejste jisti, zda je nějaké znamení závislosti, proveďte test na přítomnost drog.

5. Podílejte se na životě vašeho dítěte
Zajímejte se o jejich koníčky, sporty, zájmy ve škole. Odměňujte je za dobré chování a naučte své děti, že za špatné chování přichází následek. Věřte mi, že je zábavnější, zajímat se o jejich koníčky, než obcházet soudy či různá poradenství pro drogově závislé.

6. Nepředpokládejte, že by se to nemohlo stát ve vaší rodině.
Závislost se nerozlišuje napříč všemi sociálními a ekonomickými úrovněmi, rasami a vyznáními, může se to stát v každé rodině. Vzhledem k tomu, že základní problém ve většině případů je biochemický, tak to může stát opravdu každému. Věřit, ale tomu, že vaší rodině se to nemůže stát je největší omyl.

7. Buďte nejlepším rodičem, jakým můžete být
Nejsme dokonalí, ale dobré rodičovství není sobectví. Měli byste ho odměnit za dobré chování, učit důsledkům za špatné chování a zapojit se do života vašeho dítěte. Přehnaně trestat nebo být příliš tolerantní není ve skutečnosti také vůbec dobré, to vše může vést k závislostem.

8. Mějte oči otevřené, pokud jde o zneužívání ze strany přátel nebo příbuzných
Zneužívané děti mají vyšší riziko vzniku závislosti. Pokud se vaše dítě chová divně kolem příbuzných nebo přátel nebo se zdá, že nechtějí, aby se pohybovali okolo nich, mohlo by to být špatným znamením. Násilníci obvykle hrozí násilím, takže děti vám nic neřeknu. To je důvod, proč je důležité věnovat velkou pozornost tomu, jak děti reagují na určité lidi. Zneužívání nikoho nediskriminuje a je všudypřítomné v naší společnost a i na všech úrovních.

9. Vybudujte ve vašem dítěti sebevědomí
Nízké sebevědomí a biochemické sklony k závislosti je smrtící kombinace. Problémy se sebeúctou jsou přítomny u závislých teenagerů a je třeba poradenství. Jak už jsem řekl dříve, buďte zapojeni do jejich životů a odměňte je za dobré chování. Všichni jsme se bohužel nenarodili hezcí, chytří nebo s dokonalými těly. Někteří z nás mají citové problémy a rodiče by měli vidět do dobré na našich dětech a stát za nimi. Každý má pozitivní vlastnosti a je na nás jak s nimi naložíme.

10. NIKDY neberte drogy se svým dítětem
Vaše dítě by nemělo být vaším kamarádem stejným způsobem, jako se přátelíte s ostatními dospělými. Je pravdou, že někdy může být dítě jako váš přítel, ale v pubertě se to může začít stávat matoucí. Pokud se stanou závislými, budou mít pravděpodobně problémy s hněvem a pocit viny. Vy můžete mít na druhé straně také pocit viny a můžete se obviňovat ze závislosti vašeho dítěte. Ještě jsme, ale neviděli případ, že rodič začal brát drogy se svým dítětem a mělo by to dlouhodobě pozitivní dopad pro jejich vztah.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares