Zahradní speciál 2: potěšíte hlavně děti – jahody, maliny, hrušky

Jahody a maliny milují většinou všechny děti. Jsou lahodné, krásně sladké a pro vaší zahrádku současně i dekorací. Esteticky upravené jahodníky a keře maliníku jsou v létě neskutečnou pastvou pro oči.

Možná jste však nevěděli, že jahody ze semínek první rok neplodí. Můžete si je koupit již jako hotové sazeničky a prozatím si je přesadit. Slušet jim to bude např. ve velkém květináči nebo jiné nádobě (terakota).

Jahody vyžadují dobře propustnou půdu a slunné stanoviště. Je potřeba, aby na ně denně svítilo sluníčko alespoň 6 – 8 hodin. Jedná se o poměrně odolné rostliny, které v zimě spí. Potřebují ovšem přikrýt zahradnickým rounem.

Jahody máme, co tedy maliny?

Maliny produkují nejlépe chutnající plodiny, když jsou zasazeny brzy na jaře. Holé keře lze koupit pouze v období vegetačního klidu – v březnu máte poslední šanci je vysadit.

Přestože si tyto bobule nabité antioxidanty spojujeme s teplými slunečnými dny, pokud jde o pěstování malin – ve skutečnosti se jim daří v chladných podmínkách.

Mohou být náchylné k hnilobě kořenů, proto je sázejte do propustné půdy, ideálně na vyvýšené záhony s úrodnou půdou. V období sucha je dobře zalévejte, ale dávejte pozor, abyste je nepřelili. Nemají rády podmáčenou půdu.

Hrušky – mňamka i do kompotů

Hrušně s obnaženými kořeny jsou další skvělou volbou pro ty, co váhají nad tím, co ještě zasadit v březnu. Je to poslední měsíc jejich vegetačního klidu.

Proč si nepěstovat hrušně jako špalír. Je to jeden z mnoha nápadů na mříže ovocné zahrady. Vypadají úžasně také podél slunné zahradní zdi, kde jsou schopny vytvořit poutavou kulisu. Vertikální pěstování maximalizuje dostupný prostor pro pěstování (malé zahrady nebo dvorky).

Pěstujte ve vlhké, dobře odvodněné půdě na plném slunci nebo v polostínu.

Štítky: , , , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares