4 kroky k efektivnějšímu rodičovství

Výchova dětí je jedna z nejtěžších a nejvíce naplňujících prací na světě – a ta, na kterou se můžete cítit nejméně připraveni.

Zvyšte sebevědomí svého dítěte

Děti začnou rozvíjet své sebevědomí jako děti, když se vidí očima svých rodičů. Vaše děti pohltí váš tón hlasu, řeč vašeho těla a každý váš výraz. Vaše slova a činy jako rodiče ovlivňují jejich rozvíjející se sebevědomí více než cokoli jiného.

Chválit úspěchy, byť sebemenší, v nich vyvolá pocit hrdosti; pokud necháte děti dělat věci nezávisle, budou se cítit schopné a silné. Naopak zlehčování komentářů nebo nepříznivé srovnávání dítěte s jiným způsobí, že se děti budou cítit bezcenné.

Chvalte ho

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolikrát v daný den reagujete negativně na své děti? Možná zjistíte, že mnohem častěji kritizujete než chválíte. Jak byste se cítili ohledně nadřízeného, který se k vám choval s tolika negativními pokyny, i když to bylo dobře míněné?

Efektivnějším přístupem je přistihnout děti, když dělají něco správně: „Ustlali jste si postel, aniž bych by vám to někdo řekl – to je skvělé!“nebo „Sledoval jsem, jak si hraješ se svou sestrou, a byl jsi velmi trpělivý.“

Stanovte si limity

Disciplína je nezbytná v každé domácnosti. Cílem disciplíny je pomoci dětem vybrat si přijatelné chování a naučit se sebeovládání. Mohou testovat limity, které pro ně stanovíte, ale potřebují tyto limity, aby z nich vyrostli zodpovědní dospělí.

Udělejte si čas na své děti

Pro rodiče a děti je často těžké sejít se na rodinném jídle, natož spolu strávit kvalitní čas. Ale asi není nic, co by děti chtěly víc. Vstaňte ráno o 10 minut dříve, abyste mohli s dítětem snídat nebo nechat nádobí ve dřezu a po večeři se projít. Děti, kterým se nedostává pozornosti, kterou od svých rodičů chtějí, se často chovají neslušně nebo se chovají špatně, protože si jich tak určitě všimnou.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares