Pes a dítě – jak si na sebe zvyknou?

Pes je nejlepší přítel člověka. Ale platí to i u dětí? Jak nejlépe svého zvířecího miláčka seznámit se svým miminkem? Mám se obávat, že budou problémy?

Nový člen rodiny může být pro psa ze začátku trochu matoucí. Byl přece vždy zvyklý, že jste to vy, váš partner a on – a najednou je tam ještě malé a hlučné stvoření, které plně zaměstnává vaši pozornost. Psi se nicméně chovají tak, jak to vidí u svého “vůdce smečky” – tím jste pro něj vy. Postupně by tedy pro žádného psa neměl být problém přijmout miminko jako nového člena rodiny a chovat se k němu stejně jako k vám.

Psi mají neuvěřitelný šestý smysl, a proto již během vašeho těhotenství poznají, že něco je jinak a budou na to reagovat. Zejména zaznamenají velké pachové změny, které u vás nastávají v důsledku měnících se hladin hormonů. Pes tak má šanci zvyknout si na přicházející změnu ještě o mnoho dříve, než tušíte.

Jak tedy postupovat při seznamování?

Nejprve dejte psovi šanci, aby si zvykl na pach miminka. Dávejte mu čichat k jeho oblečení a postupně i k miminku. Musíte také stanovit jasné hranice vztahu mezi vaším psem a miminkem. Nedovolte psovi, aby se dítěte dotýkal čumákem a nikdy nenechte ty dva samotné v jedné místnosti. Pes musí nejprve pochopit, že miminko je křehké a není to žádná nová hračka.

Na druhou stranu, ujistěte se, že ani vaše dítě nedělá věci, které by psa mohly vyprovokovat. Nedovolte, aby mu strkalo prsty do očí nebo do tlamy a snažte se eliminovat momenty, kdy dítě vyleká psa nenadálým zvukem či pohybem. Hlavně ale nemějte strach – za pár měsíců budete všichni jedna velká smečka a váš pes se stane věrným přítelem a ochráncem i pro vaše dítě.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares