Jak mít snadnější porod

Sepsat si těhotenský plán je to nejlepší, co můžete udělat, abyste se na nadcházející porod dobře připravila. Nebudeme si nic nalhávat – porod bolí, a hodně. Ale neznamená to nutně, že se musíme nechat dobrovolně napumpovat utišujícími léky, abychom vůbec přežily. Existují i jiné cesty.

Hypnoporod

Jedná se o zvláštní spojení relaxace, techniky hlubokého dýchání, sebehypnózy a neurojazykového programu, který vám pomůže překonat strach z porodních bolestí. “Klinické studie potvrzují, že hypnóza zkracuje první fázi porodu a významně zmírňuje bolesti,” vysvětluje Sophie Kirkham, která se hypnotickým porodům věnuje. “Zdá se také, že díky hypnóze mají matka i dítě po porodu více energie a rychleji se zotavují.”

Aromaterapie

Esenciální oleje mají mnoho vlastností, které při porodu oceníte. “Aromaterapii můžete navíc vhodně propojit s výše zmíněnou hypnózou – zapalte si vonnou svíčku a jednoduše relaxujte,” radí Sophie. Při samotném porodu můžete využít rychlou pomoc v podobě koncentrovaných silic v lahvičkách – šalvěj nebo heřmánek prokazatelně snižují bolestivost a pomohou vám tak vyhnout se utišujícím lékům.

Reflexologie

Již několik století osvědčená metoda využívá působení tlaku na reflexní body na rukou a nohou, a pomáhá tak navrátit ztracenou duševní rovnováhu. Uleví nejen od bolesti, ale může také vyvolat porod, pokud přenášíte. Reflexologie současně zvyšuje kvalitu spánku, což jako nastávající maminka jistě oceníte.

Správné dýchání

Věděli jste, že správným dýcháním lze zmírnit bolest a napomoci hladkému průběhu porodu? Hluboké nádechy přivádějí do těla maximální množství kyslíku, který přirozeně pomáhá při porodních kontrakcích. Pomalé nádechy a výdechy také uvolňují svaly a celé tělo.

Masáž

Masáž je příjemná kdykoliv, ale zvlášť během těhotenství pomáhá řešit bolesti zad, zabezpečuje správné prokrvení všech orgánů a poskytuje uvolnění pro tělo i mysl. Nebojte se tedy o masáž požádat svého partnera, jistě to bude příjemné pro obě strany.

Hydroterapie

Ať už plánujete porod doma či v nemocnici, je prokazatelné, že pobyt v teplé vodě významně uleví od porodních bolestí a působí antistresově. Můžete zvážit přímo porod do vody, anebo alespoň využít vanu s horkou vodou během přípravy k porodu. Vaše tělo bude ve vodě příjemně nadnášeno a teplo uvolní bolestivě stažené svaly.

TENS

TENS je malé elektrické zařízení, které do těla pouští drobné elektrické impulzy stimulující tvorbu endorfinu – hormonu štěstí. Informujte se ve své porodnici, zda tuto možnost nabízí. Může vám pomoci lépe než umělé opiáty. Vždy ale dbejte na pokyny lékařů a přístroj užívejte jen pod jejich dohledem.

Zdroj: babylondon.co.uk

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares