Kdy děti drží hlavu?

Když se vaše dítě narodí, bude mít velmi slabé krční svaly. Brzy však naberou dost síly na to, aby drželi hlavu sami. Děti začínají zvedat hlavu (pást koníčky) ve věku 2 měsíců, přičemž většina z nich tuto dovednost zvládá ve věku 4 měsíců.

Kdy začínají děti zvedat hlavu?

Zpočátku je krk vašeho dítěte příliš slabý, aby mohl podepřít hlavu. Jak rostou, krční svaly rychle zesílí. Ve 2 měsících si můžete všimnout, že během chvilky na bříšku nakrátko vystrčí hlavu, i když jen na několik vratkých sekund. Mohou být také schopni otočit hlavu v úhlu 45 stupňů. (Pokud zpočátku nesnášejí polohu na bříšku, zkoušejte to dál – je to důležitý způsob, jak budovat svaly krku a sílu horní části těla, a také je seznamuje s konceptem kontroly hlavy.)

Do 3 měsíců by vaše dítě mělo zvednout hlavičku o 90 stupňů – a dělat malé kliky bříškem. Navzdory těmto vylepšením však stále budete muset držet hlavičku svého dítěte, když je kolébáte, krmíte a hrajete si s ním.

Kolem 4 měsíců většina miminek nebude potřebovat tolik podpory hlavy. V tomto okamžiku budou pravděpodobně schopni zvednout hlavu, i když leží na zádech, a opřít se o lokty (jako mini kobra) na bříšku. Budují svaly a zároveň se připravují na další významný milník: učí se plazit!

Kdy tedy mohou miminka sama držet hlavu vzhůru?

Každé dítě dosáhne milníků v různých časech, ale vaše dítě pravděpodobně získá plnou kontrolu nad hlavou kolem 5 až 6 měsíců. V tomto okamžiku by si měli udržet správnou polohu hlavy, a otáčet svůj jí různými směry a možná dokonce sedět vzpřímeně.

Krční svaly vašeho dítěte se budou budovat postupně, ale můžete podniknout několik kroků, které vám pomohou získat kontrolu nad hlavou.

Zkoušejte polohu na bříšku

Umístění dítěte na břicho je nejlepší způsob, jak vybudovat svaly na krku a horní části těla Doporučuje se začít během novorozenecké fáze; jednoduše položte své dítě břichem dolů na klín nebo hrudník na několik minut, dvakrát až třikrát denně. Postupně prodlužujte dobu, kterou dítě tráví na bříšku, až dosáhnete celkového počtu 20 minut na jedno sezení.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares