Proč není vhodné nechat dítě spát v houpačce a jiných zařízeních určených pro sezení?

Houpačky jsou dětmi velice oblíbené a jsou skvělou zábavou během dne. I když jsou dětské houpačky dokonalým nástrojem pro aktivitu, jejich jiné využití, není osvědčenou variantou – myšleno teď uspávání dětí v houpačce…

Pohyb houpačky kojence sice často uklidní, což vede i ke spánku, jenže tato poloha je mnoha odborníky odsuzována. Ač spící děti na první pohled vypadají v houpačce spokojeně, je to riskantní.

Pojďme se podívat na správný způsob, jak používat dětskou houpačku a na doporučené spánkové postupy pro vaše dítě.

Proč nejsou houpačky vhodné pro spánek?

Je to proti mysli, jelikož houpačka v nás intuitivně vyvolává pocit pohodlí, tak proč by to tak nemělo být i s usínáním? Usínání kojenců v houpačce, přesto není ideálním řešením z toho důvodu, že houpačka nevlastní plochý a pevný povrch umožňující leh na záda.

Souvisí to i s náhlým úmrtím kojenců

Spíše, než spánek na břiše nebo na bocích, je pro děti automatičtější spát na zádech. Navíc je tak méně pravděpodobné úmrtí na syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

A aby se snížilo riziko SIDS ještě více, nejbezpečnější je pro děti spát v jejich vlastním přirozeném prostoru, tedy v postýlce. Potvrzuje to i pediatrická akademie (AAP), která uvádí, že děti jsou v ohrožení vždy, když jsou během prvního roku života umístěny na skákací předměty, dětskou houpačku nebo nosítko.

Pokud vaše dítě usne v autosedačce, kočárku nebo houpačce, měli byste ho, co nejdříve přemístit na pevnou plochu a uložit do polohy na zádech.

Proč je špatné usínání s poklesem hlavy k bradě?

Usínání ve vzpřímené poloze dost často způsobuje pokles hlavy dítěte dopředu. Tato poloha může narušovat jeho dýchání a je považována za riziko, které je spojováno s udušením.

Výzkum zveřejněný AAP prokázal, že stovky dětí umírá každý rok, když spí v příslušenství, které není určeno ke spánku, ale k sezení. To zahrnuje vše, co jsme si již vyjmenovali. Rodiče by tak v žádném případě neměli své děti umisťovat do houpaček ke spánku. Houpačka slouží jen jako atraktivní prostředek k radosti, když je dítě vzhůru.

Štítky: , , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares