Jak moc má miminko přibírat?

Nevíte, zda vaše miminko přibývá na váze tak, jak má? Slyšíte kolem sebe spoustu různorodých doporučení, ale kde je pravda? S naším průvodcem budete mít jednou provždy jasno.

Novorozenec (1. – 4. týden)

Po porodu dochází typicky k drobnému úbytku hmotnosti – není to nic neobvyklého. Během 10 – 12 dnů by se však porodní váha měla vrátit zpět. Miminko by mělo jíst pouze mateřské mléko nebo náhradní umělou stravu.

1 měsíc

V tomto období by mělo miminko pravidelně přibývat na váze přibližně 150 – 200 g za týden. Vždy ale záleží na kvalitě mateřského mléka a také na složení vaší stravy. Stravu by mělo miminko přijímat přibližně každé 2 – 3 hodiny.

2 měsíce

Pokud miminko nepřibývá na váze, navštivte určitě lékaře. Může se jednat o problém s vaším mlékem nebo může dítě trpět alergií či nechutenstvím. Stále byste ideálně měla kojit, případně nahrazovat mléko umělou stravou, ale zatím v žádném případě nezkoušejte jiné příkrmy.

3 měsíce

V tomto období se nárůst váhy začíná postupně zpomalovat. Také je možné, že zaznamenáte, že dítě již nevyžaduje tak časté kojení – přesto se snažte zachovat pravidelný přísun potravy alespoň 5 – 8x denně. Zároveň je také miminko většinou schopné vydržet bez jídla i celou noc a pokud ne, budí se o mnoho méně než dříve.

5 měsíců

Miminko by mělo mít dvojnásobek své porodní váhy. V tomto období už je také možné začít zapojovat do stravy i jiné věci než jen mléko. Vždy ale předtím konzultujte svého lékaře a postupujte velmi pomalu a opatrně. Ideální je například zelenina rozmixovaná úplně na jemno. Začněte také s co nejméně chuťově výraznými pokrmy.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares