Pupeční šňůra se tvoří během těhotenství a její hlavní funkcí je dodávat živiny a kyslík plodu z matčiny placenty. To je důležité pro jeho správný vývoj a růst.
Jakmile se dítě narodí, pupeční šňůra se odstřihne a zůstane z ní jen pozůstatek – známý pod názvem pupeční pahýl. Na něm je připevněna svorka nebo spona společně s tkanicemi.
Co byste měla vědět…
Tento pahýl má mokrý lesklý vzhled a želatinovou konzistenci. Ta se po několika dnech postupně mění a získává sušší a tvrdší vzhled společně s tmavším odstínem.

Když pupeční pahýl vyschne, což trvá cca dva týdny i dříve, v průměru asi 6 – 14 dní, přirozeně odpadne. Dokud k tomu však nedojde a pupek se zcela nezhojí, buďte ostražití. V pupku by se mohly začít hromadit bakterie, které napomáhají vzniku infekce nebo zánětu. I z tohoto hlediska je péče tím nejzásadnějším.
Jak se starat o pupeční pahýl?
S pupečním pahýlem dítěte je nutné zacházet opatrně. Hlavní úlohou je zabránit infekci. Pokožka dítěte je velmi citlivá a jeho imunitní systém se teprve vyvíjí. Postupy, jak se o pupeční pahýl přesně starat, vám zodpoví také v porodnici. Než sám odpadne pečujte o pahýl každý den, vždy po koupání a také při sekreci.
Dodržujte následující kroky:
- Odstraňte oblečení a odkryjte pupeční pahýl.
- Před manipulací s pahýlem si dobře umyjte ruce mýdlem a vodou.
- Očistěte pupeční pahýl a jeho okolí fyziologickým roztokem nebo 70% alkoholem a sterilními gázovými tampony.
- Pro každou oblast pahýlu by měl být použit jiný sterilní materiál. Jeden tampon pro každou stranu.
- Uchopte pahýl ukazováčkem a palcem.
- Oblast mezi svorkou a místem úponu vyčistěte krouživým pohybem dokola, tedy 360 °.
- Vyčistěte také sponu.
- Nechte vše vyschnout na čerstvém vzduchu a až poté zakryjte pahýl čistým oblečením dítěte.
- Při nasazování pleny je ideální ohnout přední část 2 prsty pod pupek tak, aby byl pupečník nad okrajem (zabrání se tak znečištění výkaly nebo močí).