Jak trávit příjemné chvíle s vašimi dětmi?

Počasí je sychravé a nikomu se nechce ven. Dospělí by rádi pochrupávali, ale co děti? Potřebují neustále nějakou zábavu a činnosti. A co třeba puzzle? Víte, že tato, dnes již tradiční zábava, má své kořeny již v 18. století? Je to nejen hra, ale i trénink pro manuální zručnost, vizuální vnímání, strategii, prostorovou orientaci a logické myšlení. Učí děti trpělivosti, vytrvalosti a odměnou je pak obrázek, který vzniká přímo pod jejich rukama.

Hra i trénink

Při skládání obrázku dochází k podpoře koordinace mezi zrakem a hmatem, což je důležité pro rozvoj jemné motoriky. Dítě si také zdokonaluje úchop. Skládáním obrázku dítě získává zkušenosti pro řešení problémových situací – třídění, rozpoznávání velikostí, prostorové vazby. Také dochází k podpoře sociálních dovedností – společným skládáním si vzájemně pomáháme a komunikujeme spolu, což posiluje vztahy a vazby mezi jednotlivými členy kolektivu či rodiny. Pokud se podaří obrázek složit, dítě si tak upevní sebevědomí, díky čemuž dochází k rozvíjení emočních dovedností.

Stupeň obtížnosti

Puzzle je potřeba vybírat především podle věku dětí. Výběr  ovlivňuje i celá řada faktorů: počet a velikost dílků, míra drobnosti a barevné kombinace v obrázku, zkušenost dětí se skládáním puzzlí, kvalita materiálu, z něhož jsou puzzle vyrobeny.

Pro ty nejmenší volte puzzle s většími dílky (lépe se jim budou držet v ruce) a známými motivy (oblíbená hračka či pohádková postava).

Začínáme skládat

Než začne samotný proces skládání, je potřeba náležitá příprava:

 1. Vyberte si vhodné místo

Je potřeba vybrat místo, kde můžeme puzzle klidně nechat ležet v rozestavěném stavu a nikomu nebudou překážet. Záleží na složitosti motivu a na našem času, který si pro skládání vyhradíme.

Při výběru mějte na paměti, že je také potřeba mít dostatek světla a to především toho přirozeného.

 1. Roztřiďte si díly

Roztřídění dílků můžete ušetřit, nejen čas, ale i práci, zvýší se tak požitek ze skládání. Dílky je ideální třídit podle barev, které se v motivu nacházejí. Když už budete mít jednotlivé dílky v ruce, odkládejte stranou ty, které tvoří okraj. Poznáte je snadno, neboť mají vždy jednu stranu rovnou.

 1. Složte okraje

Proč právě okraj? Protože je nejjednodušší a navíc připraví pevný rám pro obrázek. Také má omezený počet kombinací sousedních dílků.

 1. Sestavte nejlehčí části obrázku

Většinou se odlišují barvou. Jakmile zkompletujete jednotlivé motivy, pak už zbývá jen doplnit zbývající části. To však někdy bývá ta nejtěžší část z celého skládání.

Kde puzzle nakupovat

Běžné kamenné obchody obvykle nenabízí příliš velký výběr možností. Pokud vás lákají nové výzvy, chcete vyzkoušet něco nového nebo hledáte ideální dárek, navštivte e-shop https://www.i-puzzle.cz/, kde si z široké nabídky vybere každý. Kromě tradiční klasiky nabízí i celou řadu méně tradičních druhů. Vybírat můžete z více než 3500 motivů od 26 výrobců.

Méně tradiční druhy puzzlí

Baví vás skládání, ale chcete vyzkoušet i něco neokoukaného nebo hledáte netradiční dárek? Vyzkoušejte tyto druhy puzzlí:

 • Svítící puzzle

Nabízí celou řadu zajímavých obrazů, které ve tmě nádherně svítí.

 • Metalické puzzle

Povrch obrázku je částečně metalizován a při pohledu z různých stran se leskne.

 • Puzzleball, Pyramid puzzle

Tyto puzzle jsou trojrozměrné a mají tvar pyramidy.

 • Puzzle s 3D efektem

Díky 3D efektu výsledný obrázek ještě více vynikne. V nabídce je celá řada zajímavých motivů. Nejvíce asi vyniknou puzzle s motivy zvířat.

 • Micro a Mini puzzle

Tato série je určena pro ty, kteří mají opravdu hodně trpělivosti.

 • Panoramatické puzzle

Nabízejí nádherné panoramatické obrázky, které můžete po poskládání použít i jako nástěnný obraz.

 • Dřevěné puzzle

Obsahují převážně dětské motivy.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares