Jak vyzrát nad kašlem u dětí? Tymián je přírodní lék

Nikdo nemá rád kašel, je to obtěžující a leckdy i vyčerpávající. Kašel způsobuje mimo jiné i bolest krku a hrudníku. Je to nepříjemné a ztěžuje také dýchání.

Děti je také dost často těžké přesvědčit, že si musí vzít léky, natož v nějakou pravidelnou dobu nebo hůře (i hodinu).

Naštěstí existuje několik přírodních léků na kašel, z nichž jeden představuje i bylina pod názvem – tymián.

Co je tymián?

Tymián je vytrvalá bylina ze stejného rodu jako máta. Rád roste v teplém a slunném podnebí v okolí Středozemí, ale to neznamená, že se mu nedaří u nás. Zahrádkáři jej pěstují hojně.

Často jej lidé používají k vaření, ale málo koho napadne z něj vyhotovit také sirup na kašel. Má mnoho přínosů pro lidské zdraví, což napovídá jeho užívání také u Egypťanů a Řeků. Účelem bylo balzamování, ale i jako součást kadidla.

Jeho vůně je velice příjemná a svou roli přírodního léku na úlevu kašle plní bravurně. Jedním z důvodů, proč je tymián tak užitečný v boji proti kašli, je díky složce – thymol . Thymol působí jako přírodní expectorans. Pomáhá rozředit hlen.

Tymiánový sirup – recept:

  • 1/2 hrnku třtinového cukru
  • 1/2 šálku medu
  • 1 šálek vody
  • 10 snítek čerstvého tymiánu

Naleznete plno variací, jak si sirup uvařit, ale rozhodují je a bude, kvalita tymiánu. Jeho síla určuje léčivý potenciál.

Postup:

V malém kastrůlku smíchejte cukr, med a vodu. Zahřívejte na středně vysokém ohni za občasného míchání, dokud se cukr nerozpustí. Svařte po dobu nanejvýš 20 minut, odstavte a do směsi ponořte snítky svázaného tymiánu.

Nechte louhovat po dobu 30 minut nebo hodinu, tymián pak vyjměte a zlikvidujte. Sirup přeceďte přes jemné sítko. Tím odstraníte případné lístky nebo jiné částečky. Uchovávejte ve vypařených sklenicích v lednici.

Podávejte dětem v množství od tří až pěti kávových lžiček denně.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares