Nikdo nemá rád kašel, je to obtěžující a leckdy i vyčerpávající. Kašel způsobuje mimo jiné i bolest krku a hrudníku. Je to nepříjemné a ztěžuje také dýchání.
Děti je také dost často těžké přesvědčit, že si musí vzít léky, natož v nějakou pravidelnou dobu nebo hůře (i hodinu).
Naštěstí existuje několik přírodních léků na kašel, z nichž jeden představuje i bylina pod názvem – tymián.
Co je tymián?
Tymián je vytrvalá bylina ze stejného rodu jako máta. Rád roste v teplém a slunném podnebí v okolí Středozemí, ale to neznamená, že se mu nedaří u nás. Zahrádkáři jej pěstují hojně.

Často jej lidé používají k vaření, ale málo koho napadne z něj vyhotovit také sirup na kašel. Má mnoho přínosů pro lidské zdraví, což napovídá jeho užívání také u Egypťanů a Řeků. Účelem bylo balzamování, ale i jako součást kadidla.
Jeho vůně je velice příjemná a svou roli přírodního léku na úlevu kašle plní bravurně. Jedním z důvodů, proč je tymián tak užitečný v boji proti kašli, je díky složce – thymol . Thymol působí jako přírodní expectorans. Pomáhá rozředit hlen.
Tymiánový sirup – recept:
- 1/2 hrnku třtinového cukru
- 1/2 šálku medu
- 1 šálek vody
- 10 snítek čerstvého tymiánu
Naleznete plno variací, jak si sirup uvařit, ale rozhodují je a bude, kvalita tymiánu. Jeho síla určuje léčivý potenciál.
Postup:
V malém kastrůlku smíchejte cukr, med a vodu. Zahřívejte na středně vysokém ohni za občasného míchání, dokud se cukr nerozpustí. Svařte po dobu nanejvýš 20 minut, odstavte a do směsi ponořte snítky svázaného tymiánu.
Nechte louhovat po dobu 30 minut nebo hodinu, tymián pak vyjměte a zlikvidujte. Sirup přeceďte přes jemné sítko. Tím odstraníte případné lístky nebo jiné částečky. Uchovávejte ve vypařených sklenicích v lednici.
Podávejte dětem v množství od tří až pěti kávových lžiček denně.