Jak prát dětské oblečení, aby zůstávalo měkké a dlouho vydrželo?

Narodil se do vaší rodiny nový přírůstek? Nebo ho teprve čekáte, ale už mu chystáte výbavičku? Její samozřejmou součástí je i oblečení. To se nemůže prát spolu s oblečením dospělých. Pravidla k péči o svršky našich nejmenších jsou odlišná a přísnější. Jak tedy dětské oblečení prát?

Mnoho z nás dostane navíc od svých rodičů pár svršků, které jsme jako malí sami nosili. Za ta léta ve skříni jsou košilky a dupačky zašedlé, možná je na nich i desítky let stará skvrna. Co s tím?

Výbavičku je třeba vyprat

Ať už kupujete do výbavičky nové oblečení, nebo jste ho zdědili po synovci, neteři nebo kamarádčině děťátku, vše pořádně vyperte. Pokožka dětí je citlivá a zaslouží si jen to nejlepší. Nezapomeňte ho ani vyžehlit.

  • Dětské oblečení by se mělo prát na 40-60°C. Výše teploty záleží na materiálu a míře zašpinění.
  • Řiďte se i symboly na štítku údržby. Může košilka do pračky nebo se musí prát v ruce? Na kolik stupňů? Můžete dupačky sušit v sušičce na prádlo?
  • Perte v pracím prostředku určeném na dětské prádlo. Bývá bez parfemace a barviv.
  • Nemíchejte dětské prádlo s věcmi dospělých.
  • Přidejte jeden máchací cyklus navíc, ať prášek, gel nebo aviváž z oblečení vyplavíte.
  • aviváží opatrně, mohla by dětskou pokožku podráždit. Méně je někdy více.
  • Alespoň v prvních měsících života dítěte oblečení i látkové plenky žehlete. Zničíte tak všechny nežádoucí bakterie, navíc prádlo změkčíte.

Jak na skvrny na dětském oblečení?

Jak už to bývá, ideální je skvrnu co nejdřív zlikvidovat. Dejte věc vyprat, nebo skvrnu alespoň zaperte ručně. Zkuste žlučové mýdlo, na odstraňovač skvrn zapomeňte.

Jak prát plenky?

Stačí i jim praní na 40-60 °C? Maminka nebo babička vám jistě poradí, ať perete na 90 °C. Dnešní oblečení je bohužel z jiných materiálů, než byly ony zvyklé, takže postačí prát na 60 °C. Jedinou výjimkou je období, kdy děťátko trápí průjem nebo zvracení. Tehdy perte na 90 °C.

Jak vybrat vhodný prací prášek?

Nemusí to být nutně prášek. Klidně si můžete pořídit i prací gel. Důležité je, aby se jednalo o prostředek určený pro malé děti. Běžný prostředek může vyvolat alergickou reakci nebo způsobit ekzém.

Ideální jsou prací přípravky s označením „sensitive“ nebo „na citlivou pokožku“. Stejně vybírejte i aviváž. Pro děti do 1 roku je místo ní lepší ocet. Možná vás to překvapí, ale zavzpomínejte na babičky. Ty aviváž neznaly, přesto bylo prádlo měkké a voňavé. Používaly právě ocet.

Náš tip: Většina praček disponuje programem určeným právě k péči o dětské prádlo.

Výdrž dětského oblečení ani jeho hebkost nezáleží jen na údržbě. Záleží i na materiálu, z jakého kousek je. Dětská pokožka ještě není zcela vyvinutá, proto je třeba volit spíš přírodní materiály. Nejlepší je bavlna nebo bambus.

K pokožce jsou šetrné, snadno je vyperete a hodí se i pro tu nejcitlivější dětskou pokožku. Neublíží jim ani časté praní.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares