Proč byste měla pít čaj z olivových listů?

Olivovník (Olea europaea L.) je velmi hojný strom ve středomořské oblasti, ze kterého se používají jeho plody i listy, z nichž se vyrábí např. olej.

Ten známe všichni, ale ví někdo zdravotní výhody jeho listů? O těch se moc nemluví.

Plody, listy a následně vyrobený olej mají nespočet zdravotních přínosů. Mají velmi důležité složky – antioxidanty, olein, kyselinu palmitovou, arachluin, stearin, cholesterol, cykloartenol, kyselinu benzoovou a mannitol.

Olivový čaj, co z něj můžete čerpat pro své zdraví?

Zlepšuje trávení

Pití výluhu z olivových lístků zklidňuje dráždivá a zánětlivá onemocnění, např. poruchy trávení, pálení žáhy, gastritidu, kolitidu a peptický vřed.

Jelikož stimuluje tok žluči, může být také použit k léčbě problémů s játry a žlučníkem. Uplatní se také v teplých klystýrech ke zmírnění zácpy.

Pomáhá zhubnout

Olivové listy pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, což vede k menšímu hromadění tuku v břišní oblasti a lepší kontrole glykemických hodnot.

Pití čaje z olivovníku je velmi užitečné pro lidi s diabetem.

Snižuje krevní tlak

Čaj z olivových listů uvolňuje cévy, způsobuje totiž jejich rozšíření, čímž následně snižuje krevní tlak, a proto jej lze konzumovat i v případech hypertenze, anginy pectoris, arytmií a dalších oběhových problémů.

Přínos při chřipce a nachlazení

Teplý čaj z olivových listů podporuje pocení, koriguje tělesnou teplotu a srazí tedy i horečku.

Olivový čaj je rovněž prostředkem na suchý a dráždivý kašel, ale i na vlhký. Podporuje léčbu laryngitidy a dalších infekcí horních cest dýchacích.

Bojuje proti rakovině

Díky tomu, že olivovník obsahuje antioxidanty, činí buněčné membrány méně náchylné k destrukci volnými radikály. Z tohoto důvodu může sloužit jako prevence rakoviny a současně také zpomalit procesy stárnutí.

Zatočí s kožními problémy

Olivovník lze také použít při různých kožních onemocněních – vředy, ekzémy, herpes simplex, suchá kůže, lámavé nehty, bodnutí hmyzem a popáleniny.

Je to i orální antiseptikum, jenž zmírňuje krvácení a infekci dásní. Kloktejte jej i při bolestech v krku.

Jak uvařit čaj?

Chcete -li si připravit čaj z olivových listů, uvařte hrst sušených olivových listů v litru vody a pijte jej několikrát denně.

Štítky: , , , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares