Jak děti přimět ke spánku?

Plno dětí při ulehání do postele bojuje s tím, že mu nejde usnout. Mnohým dětem nestačí přečíst jedna pohádka, nechat zapnutou lampičku a potichu odejít. Jakou strategii jsme pro vás připravili?

Dostatek spánku a dobrý odpočinek je zvláště důležitý pro děti školního věku. Bez dostatečného spánku mohou mít problémy se soustředěním, pozorností a učením.

Nedostatek spánku může také ovlivnit náladu dětí, fyzický vývoj a dokonce i jejich schopnost bránit se nemocem a infekcím.

Proč vaše dítě nechce spát?

  • Má hlad
  • Nepociťuje únavu
  • Uspořádání pokoje
  • Nadměrné používání elektroniky
  • Strach ze tmy
  • Přílišná stimulace

Nastavte čas, kdy se chodí spát

Můžete tomu říkat třeba večerka, ale dodržujte ji o víkendech i v létě. Je těžké dostat děti do postele, když je venku ještě světlo. Pokud půjdou spát déle, mohou usínat až kolem 22. hodiny. Děti si musí zvyknout na pravidelný režim.

Pochopte potřeby spánku svého dítěte

Stejně jako u dospělých potřebují jednotlivé děti různé množství spánku. Některým stačí osm až devět hodin spánku v noci, zatímco jiné děti potřebují alespoň 11 hodin. U mladistvých a dospívajících dětí se tělesné hodiny mají tendenci prodlužovat a tyto děti chodí i později spát.

Snažte se co nejvíce respektovat přirozenou potřebu spánku.

Obecně platí počet hodin spánku v následujícím schématu:

0 až 3 měsíce : 14 až 19 hodin

4 až 12 měsíců : 12 až 16 hodin

1 až 2 roky : 11 až 14 hodin

3 až 5 let : 10 až 13 hodin

6 až 12 let : 9 až 12 hodin

13 až 18 let : 8 až 10 hodin

Další tipy:

Někdy mají děti problémy s usínáním, protože není dostatečný přechod mezi aktivitou a spaním. Pravděpodobně budete mít větší úspěch, že vaše dítě usne, když si před spaním odpočine. Koupel a čas na vyprávění jsou často skvělé způsoby, jak vaše dítě uklidnit.

U miminek funguje houpání, kojení nebo krmení lahvičkou, ale u batolete to zabírat nemusí. Můžete mu zkusit zpívat písničky a mnout zádíčka.

I když může být určitá benevolentnost opodstatněná, ale čím důslednější jste, tím je blíže k úspěchu.

Kromě koupele, čištění zubů a oblékání pyžama, můžete dítěti zpívat, mazlit se, třeba i kreslit nebo si v klidu hrát v posteli s plyšáky. Zahrajte si třeba i stínové loutkové divadlo.

Spojte se se svým dítětem

Někdy děti za vámi děti chodí z postele, protože s vámi chtějí trávit více času. Budete-li spolu pár minut navíc před spaním, může to posílit vazbu, díky které se vaše dítě bude cítit v bezpečí a milováno.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares