Čtěte svým dětem z knih. Je to pro ně prospěšné

Čtení nahlas svému dítěti je úžasná sdílená aktivita, ve které můžete pokračovat po mnoho let – a je to důležité pro mozek vašeho dítěte.

Čtení nahlas:

  • učí dítě komunikaci
  • zábavnou formou představuje pojmy jako čísla, písmena, barvy a tvary
  • rozvíjí schopnosti poslechu, paměti a slovní zásoby
  • poskytuje dětem informace o světě kolem nich

Než děti dosáhnou svých prvních narozenin, naučí se všechny zvuky potřebné k tomu, aby mluvily svým rodným jazykem. Čím více příběhů budete číst nahlas, tím více slov vaše dítě uslyší a tím lépe bude schopno mluvit.

Slyšení slov pomáhá budovat bohatou síť slov v mozku dítěte. Děti, s nimiž rodiče mluví a čtou, často znají ve věku 2 let více slov než děti, kterým se nečetlo. A děti, kterým se čte v raném věku, se s větší pravděpodobností naučí číst ve správný čas.

Co se stane, když svému dítěti začnete číst

  • Vaše dítě vás slyší pomocí mnoha různých emocí a výrazných zvuků. To podporuje sociální a emocionální rozvoj.
  • Povzbuzuje vaše dítě, aby se dívalo, ukazovalo, dotýkalo se a odpovídalo na otázky. To pomáhá sociálnímu rozvoji a schopnostem myšlení.
  • Vaše dítě si zlepšuje jazykové dovednosti kopírováním zvuků, rozpoznáváním obrázků a učením se slovíček.

Ale možná nejdůležitější důvod, proč číst nahlas, je ten, že to vytváří spojení mezi věcmi, které vaše dítě miluje nejvíce – vaším hlasem a blízkostí k vám – a knihami. Čas strávený čtením svému dítěti ukazuje, že čtení je důležité. A pokud se kojencům a dětem často čte s radostí, vzrušením a blízkostí, začnou si spojovat knihy se štěstím – a vznikají noví čtenáři.

Malé děti možná nevědí, co obrázky v knize znamenají, ale dokážou se na ně zaměřit, zejména na obličeje, jasné barvy a různé vzory. Když čtete nebo zpíváte ukolébavky a říkanky, můžete své dítě pobavit a uklidnit.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares