Dudlík – ano nebo ne?

Miminka pláčou, to je fakt. Je to totiž jejich jediný způsob komunikace, dokud nejsou schopny dorozumět se světem slovy. V závislosti na vaší psychické odolnosti je pro vás dětský pláč více či méně stresující a v každém případě se snažíme hledat cesty, jak ho co nejrychleji utišit. Může být dudlík při tomto úkolu dobrým pomocníkem nebo si spíš zaděláváte na další problémy?

Dudlíky mají na dítě přirozeně uklidňující efekt, pomáhají při bolesti při růstu zoubků, usnadňují usínání. Alternativou k dudlíku může být i cucání palce, ale toho se později podstatně hůř zbavuje – dudlík můžete jednoduše vzít, ale palec dítěti zůstane vždycky. Mnoho odborníků tedy dudlíky doporučuje zvláště před usnutím, neboť údajně snižují i riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Na druhou stranu, jsou zde i určité záporné stránky. Pokud se dítě seznámí s dudlíkem příliš brzy, může si ho splést s bradavkou, což může vyústit v problémy s kojením. Navíc zubaři varují, že příliš časté užívání dudlíku zejména v době, kdy rostou zuby, může teoreticky vést k problémům se správným postavením chrupu.

Takže pokud se rozhodnete dudlík používat, mějte na paměti alespoň následující rady:

  • Pokud je dítě kojeno, počkejte až se tento proces ustálí a dítě bude schopno jednoznačně rozeznat rozdíl mezi bradavkou a dudlíkem. To nastává až kolem 1. měsíce života.
  • Nepoužívejte dudlík zbytečně. Ideální je používat ho jen před spaním.
  • Odnaučte je předtím než oslaví své první narozeniny.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares