5 zbořených mýtů o antikoncepci

Kvůli pilulkám přiberete na váze

Studie ukázaly, že přírůstek hmotnosti spojený s hormonální antikoncepcí je do značné míry spojen s retencí vody a nikoliv s tukem navíc, říká Dr. Tom Mokaya, gynekolog z porodnice v Johannesburgu. Tento problém se obvykle vyřeší během několika měsíců, jak se tělo přizpůsobí. Pokud máte obavy o získání váhy, poraďte se s lékařem, protože některé tablety nesou vyšší riziko tohoto problému než jiné.

Hormonální tablety způsobují deprese a pocity úzkosti

              Syntetické hormony mohou způsobit mírnou hormonální nerovnováhu v těle. V některých případe to může také způsobovat depresi a pocity úzkosti kvůli účinkům na jiné “hormony štěstí” jako je serotonin, dopamin a norepinephrin, vysvětluje Dr. Mokaya. Dobrou zprávou je, že se to nestává všem a týká se to těch, kteří již mají předpoklad k náladové nerovnováze. Pokud máte v rodině depresi a úzkost, poraďte se s lékařem o bezpečnějších alternativách, dodává.

Nemůžete otěhotnět dokud kojíte

              Toto není pravda, říká doktor Mokaya. Je možné otěhotnět jen pár týdnů po porodu dítěte, ať už kojíte nebo ne. Exkluzivní kojení ovšem může potlačit hormony z hypofýzy, které způsobují ovulaci. Takže i když je zde zpochybněna plodnost, rozhodně to není prokazatelná antikoncepce.

Můžete mít nechráněný sex i když vynecháte pilulku několik dní.
Lež, říká doktor Mark van der Griendt, porodník a gynekolog v nemocnici Netcare Parklane v Johannesburgu. Pokud nemáte v plánu otěhotnět, je důležité, abyste nevynechali pilulku déle než jeden den, říká. Chybějící pilulka po dobu jednoho dne nebo dvou nebude mít za následek okamžitý účinek antikoncepce 0 %, ale zvýší riziko těhotenství. To také závisí na citlivosti vašeho těla. Dodává, že užívání pilulky ve stejnou dobu denně nezvyšuje jeho účinnost. To platí pouze tehdy, pokud užíváte minipilulky (pouze progesteron).

Tělo potřebuje od antikoncepce pauzu

              Jediný moment, kdy budete chtít přestat brát antikoncepci je pokud budete chtít dítě. Pokud zrovna nechcete, je bezpečné zůstat tam kde jste tak jak dlouho budete chtít, protože zde nejsou žádné negativní efekty, které by ovlivňovaly vaše tělo.

Zdroj: livingandloving.co.za

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares