4 životní lekce od rodičů postižených dětí

Rodiče dětí, které mají nějaký handicap, nám všem mohou dát o lekci o životních prioritách a správné perspektivě. Pečovat o nemocné dítě je velká zátěž jak po fyzické, tak i psychické stránce. Ale ti, kteří tuhle úlohu zvládají nám mohou dát pár dobrých rad, jak neztrácet nadhled, i když se my sami cítíme na dně.

Všechno nestojí na vás

Úspěchem není udělat všechno za děti, ale naopak naučit je, jak to můžou zvládnout sami. Nezapomeňte, že jednou se o sebe budou muset postarat sami a vy také nemáte nekonečně času a sil. A to platí stejně u zdravých i nemocných dětí. Zvlášť děti s Downovým syndromem mohou samy zvládat velkou spoustu činností, pokud se ji věnuje dostatek času, aby se je naučily.

Berte své dítě takové jaké je

Možná jste měli o svém dítěti úplně jiné představy – chtěli jste z něho nadaného matematika a zdá se, že mu jde líp kopání do balónu. Ano, stává se často, že své vlastní nenaplněné sny promítáme do svých dětí a doufáme, že oni dosáhnou toho, po čem jsme toužili my. Ale dítě je unikát, jedinečný člověk se zvláštními dary a nadáními a také se svými nedostatky. Zvlášť rodiče nemocných dětí se s touto představou musí smiřovat o to hůř, když vědí, že jejich dítě dost možná nezvládne ani ty úplně nejobyčejnější činnosti.

Zpomalte

Rodinný život je náročný, uspěchaný, plný povinností a nejrůznějších termínů. Někdy až tak moc, že se zapomínáme radovat z našich dětí, jejich úspěchů a společných vztahů. Zapomeňte na to, že se něco musí za každou cenu stihnout. Nemusí. A vy brzy zjistíte, že každá minuta, kterou budete věnovat naplno své rodině a svým dětem převáží i to, když se sem tam zapomene koupit mléko nebo zajít na poštu.

Nedělejte si hlavu s názorem ostatních

Netrapte se poznámkami jiných lidí a nesledujte, jestli se na vás nesouhlasně dívají nebo naopak nezdvořile civí. Názory jiných lidí přece nejsou důležité, pokud si vy sami stojíte za svým chováním, za svým názorem i za postojem k životu. A co vy víte, možná civí jen proto, že by se rádi inspirovali vaší energií a nadšením. Berte prostě život takový, jaký je a snažte se udělat si jej co nejlepší bez ohledu na okolnosti, které neovlivníte.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares