Sezóna lesních plodů započala aneb, co sbírat a jak

Sezóna „bobulí“ je tu. Jak je sklízet a skladovat? To se za chvíli dozvíte. Lesní plody nemusíme zřejmě dlouze představovat. Jsou tím na mysli borůvky, lesní jahůdky a ostružiny. Novinkou, kterou málo kdo zná, jsou také černé maliny.

Je logické, že se vše sbírá v jejich plné zralé barvě

Borůvky krásně fialové, maliny tmavě růžové nebo černé – podle odrůdy. Načervenalé maliny předchází černé, ještě nejsou chutné a ostružiny, ty mohou hrát barevně od fialové až po černou. Lesní jahody by měly být, jak jinak, než nádherně červené.

Jak sbírat?

Pokud máte keříčky na zahrádce, je to snadné. Když jdete do lesa, nemusíte na vše natrefit tak, jak byste si přáli. Přesto hodně lidí zná svá místečka podobně jako při houbaření.

Část sklizně se však stejně odehrává na etapy, jelikož ovoce dozrává postupně. Je jednoduché si říci: „Teď otrhám celý keřík“, ale takto to v praxi nefunguje. Je lepší, když sklidíte jen to uzrálé.

Nečekejte na moment, až bude zralé vše. Plno ovoce bude již v přezrálém stavu, což přiláká řadu ovocných mušek a bude po úrodě.

Jak připravit ke spotřebě?

Když nebudete lesní plody hned konzumovat, tak je nemyjte. Je to zásada číslo jedna! Mnoho lidí v tom chybuje. Ovoce má následně sklon chytat plíseň. Očesané plody nechte v lednici, než se do nich pustíte. Až potom si je umyjte – těsně před snědením.

Jak skladovat?

Nejjednodušší způsob je zamrazení v plastových dózách nebo sáčcích. V sáčku však může dojít k poškození jejich tvaru, jelikož na něj mohou tlačit i jiné věci, co máte v mrazáku.

V sáčku má ovoce tendenci se shlukovat. Pokud budete dělat ovocnou omáčku nebo koláč, tak na tom tolik nezáleží. Jako ozdobu už bude hezčí použít maliny, borůvky nebo ostružiny čerstvé.

Když nevíte, co jiného s lesním ovocem, než ho sníst, můžete z něj připravit také sirup. Ten pak skvěle poslouží jako základ letní limonády.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares