Ideální svačinka nejen pro vegetariány: znáte hummus?

Ať už vás tento název jakkoli odpuzuje, uvidíte sami, že předsudky nejsou na místě. Takový dip s cizrnou, pitou a petrželkou, dokáže povzbudit chuťové buňky nejednoho z nás a nemusíme být striktní vegetariáni.

Jak ho vyrobit? Hummus vzniká smícháním povařené cizrny s olivovým olejem, citronovou šťávou, pastou tahini (pasta ze sezamových semen) a kořením – hlavně římský kmín a česnek. Jedná se navíc o dietní potravinu, která vám určitě nezpůsobí, že přiberete. Všestranný a chutný hummus je oblíbený. Je přirozeně bezlepkový a vhodný pro vegany nebo vegetariány. Neobsahuje totiž nic živočišného.

Je známý v mnoha kulturách, i když je jeho přesný původ nejistý. Patří do Středomoří, ale někteří historici si neodepřou tvrzení, že ho znali i v Egyptě již ve 13. století. Za poslední desetiletí však jeho popularita značně stoupla. Je vynikající a v přiměřené dávce i zdravý. Je zde spoustu výživných látek včetně velké porce vlákniny.

Hummus je bohatý na vitamíny, minerály a fytonutrienty

Hustota živin se vztahuje k množství vitamínů, minerálů, vlákniny, bílkovin a zdravých tuků v potravinách ve vztahu k množství kalorií. Rostlinná jídla, jako je ovoce, zelenina a luštěniny, patří mezi potraviny s vysokým podílem živin. A luštěniny jako je cizrna nacházející se v humusu, je obzvláště prospěšná, protože na rozdíl od ovoce a zeleniny, je také skvělým zdrojem bílkovin.

Cizrna je zdrojem fytonutrientů podporujících zdraví včetně kyseliny fytové, sterolů, taninů, karotenoidů a isoflavonů. Hummus obsahuje zdravé tuky pro srdce díky olivovému oleji a tahini. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří jedí hummus, snědí i více ovoce a zeleniny.

Hummus je jídlo s mocnou vlákninou

Vysoký příjem vlákniny je spojen se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a dokonce i některých typů rakoviny. Jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny je také dobré pro podporu zdravého trávicího systému a udržení optimální hmotnosti. Zařazení hummusu do vašeho jídelníčku je výborná strategie, která splní denní dávku vlákniny. 4 polévkové lžíce hummusu odpovídají přibližně dvěma šálkům luštěnin a zhruba 25 gramům vlákniny.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares