Dubová kůra a její účinky: klidně i na hemoroidy po porodu

Dubová kůra je známá jako lidstvo samo. Jelikož se využívala již v minulosti, svědčí to o tom, že její účinky jsou skutečně prokazatelné. Nejvíce se používá jako dezinfekční prostředek, ale umí toho mnohem více, např. zastavit krvácení. Pojďme si její léčivou sílu představit blíže..

Dub jako strom pozná snad každý. Jeho typicky tvarované listy nelze s ničím zaměnit. My se však budeme zabývat léčivou kůrou. Ta se sloupává z mladých větví na jaře před vypučením listů. Pak je na řadě sušení a uskladnění – nejlépe do sklenic s víkem.

Dubová kůra v sobě vlastní třísloviny, které zastavují krvácení, jak jsme již zmínili a odvar má všestranné účely. Je skvělý na hůře se hojící rány, vředy, křečové žíly, hemoroidy a prasklinky. Bojuje proti omrzlinám, zlepšuje stav lupénky a zklidňuje záněty na pokožce. Taktéž dobrý pomocník při pocení nohou. Vnitřně je dubová kůra vhodná při průjmech a zažívacích potížích.

Recepty, které vás nezklamou

Na zažívání

Připravte si menší hrnec a do něho vsypte lžičku rozdrcené dubové kůry. Přelijte cca 300 ml vody a vařte cca 5 až 10 minut. Pije se jen krátkodobě při potížích jako je průjem nebo jiné problémy se zažíváním. Maximum jsou dva hrnky za den. Pro těhotné a kojící ženy není doporučován, ani dětem.

Tinktura na rány a vřídky

Jak jí připravit? Do nádoby dejte 10 g rozdrcené sušené kůry a zalijte lihem o obsahu asi 60 ml. Alkohol v lihu by měl mít nejméně 42%. Po dobu deseti dní dubovou kůru v lihu macerujte. Každý den protřepejte. Po uplynutí doby přefiltrujte tekutinu přes kávový filtr nebo husté pláténko. Uzavřete do tmavé sklenice s víčkem nebo kapátkem.

Na hemoroidy: koupel z dubové kůry

120 gramů dubové kůry na 2 litry vody je ideální množství. Dubovou kůru dejte do sklenice a přelijte vroucí vodou. Připravený nálev nechte takto pracovat až do večera. Pak ho přes plátno sceďte a dejte přímo do lázně. Tento nálev je také užitečný při léčbě lupénky.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares