Vývoj dítěte – lze ho urychlit?

Budete to kolem sebe slýchat neustále – v 1 měsíci by vaše dítě mělo umět tohle, v půl roce tamto, v roce ještě něco jiného… A když to tak nebude, děláte něco špatně vy nebo je vaše dítě jaksi opožděné. Nenechte se tím vyvést z míry, každé miminko je jedinečné a má své vlastní tempo.

Hlavní chybou je, pokud se necháte strhnout a budete se snažit donutit vaše dítě, aby dělalo něco, na co ještě není připravené. Pokud ještě samo nedrží hlavičku, nesnažte se ho silou přinutit, aby to zvládlo – spíše mu tak ublížíte.

Urychlit vývoj dítěte jednoduše nejde – vaší úloha spočívá pouze v tom, abyste podporovali přirozené schopnosti dětí růst a dále se rozvíjet. Pokud tedy zpozorujete, že vaše dítě už aktivně používá ručičky a snaží se věci chytat, držet a nosit, pomozte mu, aby mělo dost příležitostí. Sami mu do rukou věci dávejte, nechte ho na předměty sahat, nosit je a kultivovat svou motoriku.

Učení dítěte také podpoříte jakoukoliv hrou či aktivitou. Pokud necháte miminko jen tak ležet na podložce, bude se rozvíjet jen prostřednictvím svých vlastních možností – a ty jsou zatím docela malé. Ale pokud se mu budete aktivně věnovat a doslova ho nenecháte ani na vteřinku zahálet, umožníte mu učit se o moc rychleji, a hlavně budete pěstovat vzájemný vztah.

V podstatě s žádnou aktivitou neuděláte krok vedle – snad kromě přílišného spoléhání na technologie. Malým dětem rozhodně nepatří do ruky mobil, tablet ani jiná elektronika. A s televizí byste ho měli seznamovat velmi postupně. Toto rozhodnutí od vás sice vyžaduje o mnoho více energie, protože dítě budete muset namísto televize zabavit vy, ale pokud skutečně usilujete o co možná nejlepší prostředí pro růst vašeho dítě, jistě této oběti budete schopni.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares